bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Slučajevi slinavke i šapa

Uzbuna u Mađarskoj i Slovačkoj: Sumnjaju na bioterorizam

Slovačka je proglasila izvanredno stanje, uvela ograničenja na granicama te otvorila centar za nadzor u kojem djeluju policija, vojska i vatrogasci.
16.04.2025. u 08:57
text

Vlasti Mađarske i Slovačke iznijele su teoriju da trenutačno širenje visoko zarazne bolesti slinavke i šapa (FMD) mogla biti povezana s bioterorizmom i to bez ikakvih znanstvenih dokaza koji bi to poduprli.

Mađarska je u ožujku zabilježila prvi slučaj slinavke i šapa u zadnjih 50 godina, na farmi goveda blizu granice sa Slovačkom.

Proglašeno izvanredno stanje 

Od tada je virus potvrđen na još tri mađarske farme i šest slovačkih, što je potaknulo vlasti da započnu cijepljenje stoke u pokušaju da spriječe širenje zaraze prije nego što bude proglašeno izvanredno usmrćivanje životinja.

Slovačka je proglasila izvanredno stanje, uvela ograničenja na granicama te otvorila centar za nadzor u kojem djeluju policija, vojska i vatrogasci, prenosi Index.hr. 

"Prema mojim saznanjima, nema nikakvih dokaza koji bi poduprli takav scenarij", rekao je virolog Jiří Černý s Češkog sveučilišta za biološke znanosti u Pragu, komentirajući navode o mogućem bioterorističkom napadu.

"To ne znači da treba zanemariti alternativna objašnjenja, ali treba ih pažljivo istražiti, a ne pretpostavljati bez dokaza", dodao je Černý. Naglasio je kako je mnogo vjerojatnije da se radi o nenamjernom prijenosu virusa, preko kontaminirane obuće, odjeće, opreme ili čak perja ptica selica.

Različite špekulacije 

Mađarski premijer Viktor Orbán bio je prvi koji je otvorio prostor za sumnju u prirodno podrijetlo virusa. Na tiskovnoj konferenciji prošlog četvrtka, njegov predstojnik ureda Gergely Gulyás izjavio je:

"U ovoj fazi ne možemo isključiti mogućnost da virus nije prirodnog podrijetla. Možda je riječ o umjetno konstruiranom virusu", pozivajući se na navodne informacije iz jedne strane laboratorijske analize koje, međutim, nisu potvrđene.

Gulyás je naglasio kako stručnjaci moraju istražiti "svaku mogućnost napada umjetno konstruiranim patogenom".

Dan kasnije sličan je stav iznio i slovački ministar poljoprivrede Richard Takáč, koji je u intervjuu na YouTubeu rekao da i Slovačka razmatra istu teoriju:

"Pojavile su se različite špekulacije, postavljamo pitanja, kao i Europska komisija", rekao je Takáč. "Mogu potvrditi da se u službenim dokumentima s europskih sastanaka bioterorizam spominje kao jedan od mogućih scenarija. Tema je pod istragom".

"Ne možemo nagađati"

Europska komisija odbila je komentirati izjave slovačkog ministra, ali je potvrdila da u suradnji s državama članicama pokušava utvrditi izvor virusa. Trenutačno se u referentnom laboratoriju EU-a provodi izolacija virusa i sekvenciranje genoma, što bi moglo pomoći u razjašnjavanju podrijetla zaraze.

"Ne možemo nagađati o vremenskom okviru ni o rezultatima istrage", rekla je glasnogovornica Komisije za Politico.

Zbog izbijanja bolesti, Austrija i Češka pojačale su granične kontrole, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo privremeno zabranilo osobni unos mesa i mliječnih proizvoda iz EU-a.

Slinavka i šap smatra se jednom od najopasnijih životinjskih bolesti na svijetu. Iako rijetko ubija stoku, zbog iznimne zaraznosti kod goveda, svinja, ovaca i koza, zaražene farme obično se moraju u potpunosti dekontaminirati i životinje usmrtiti.

Velika epidemija u Ujedinjenom Kraljevstvu 2001. godine dovela je do krize u poljoprivredi i turizmu, uz štetu veću od 15 milijardi eura. Tada je eutanazirano više od šest milijuna životinja.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO