Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka Njemačke (BfV), unutarnja obavještajna služba te zemlje, upozorio je na sve veću prisutnost tzv. "agenata za jednokratnu upotrebu" koje Rusija koristi za sabotaže, dezinformacije i izviđanja, prenosi Deutsche Welle.
"Već godinama primjećujemo jasan porast aktivnosti ruskih obavještajnih službi", izjavio je za njemačku agenciju DPA zamjenik predsjednika BfV-a Sinan Selen.
"Ti agenti – koji se ne vode kao službeni pripadnici obavještajnih agencija – vrbuju se putem društvenih mreža i aplikacija za razmjenu poruka poput Telegrama, a zadaci koje dobivaju često se čine bezopasnima, no u pozadini su operacije sabotaže, prikupljanja podataka i širenja dezinformacija", navodi.
Selen ističe kako su meta najčešće osobe koje su se ranije isticale proruskim stavovima, a zauzvrat dobivaju simbolične novčane naknade. Korištenje takvih osoba, dodaje Selen, pomaže prikriti stvarne nalogodavce i posljedica je protjerivanja stotina profesionalnih ruskih špijuna nakon početka agresije na Ukrajinu.
Podsjetimo, nedavno su u Njemačkoj i Švicarskoj uhićena trojica ukrajinskih državljana zbog sumnje da su planirali napade na teretni promet, a njemačko Savezno državno odvjetništvo tereti ih za špijunažu u cilju sabotaže. Prema službenim informacijama, sumnja se da iza operacije stoje državni akteri iz Rusije.
Stalna sigurnosna prijetnja
BfV procjenjuje da ruske obavještajne aktivnosti u Europi predstavljaju dugoročnu prijetnju, neovisno o razvoju rata u Ukrajini. Prijetnja se ocjenjuje kao trajna i visoka, a domaće sigurnosne službe ističu da će kontrašpijunaža ostati ključna komponenta nacionalne sigurnosti.