bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Otkriven plan sabotaže

Tko je ruski špijun koji je boravio u BiH?

Sumnja se da je imao zadatak "pripreme terena" za napade na teretne zrakoplove koji lete za SAD koristeći pakete s eksplozivnim napravama.
09.04.2025. u 14:50
text
camera
3

Kada je Bosna i Hercegovina u veljači izručila Alexandera Bezrukhovnyja, poljski ministar unutarnjih poslova izjavio je da to predstavlja "ozbiljan udar na rusku diverzantsku mrežu u Europi". Njegovo ime povezivalo se s tzv. ruskim kampovima u BiH, gdje su se navodno obučavale osobe za poticanje nemira u cilju rušenja ustavnog poretka u Moldaviji.

Priprema terena

Međutim, prema izvještavanju Reutersa, sumnja se da je čovjek koji je boravio u BiH imao mnogo opasniji zadatak – "pripremu terena" za napade na teretne zrakoplove koji lete za SAD koristeći pakete s eksplozivnim napravama.

"Lažna kozmetika, masažni jastuci i seksualna pomagala, grubi kućni eksplozivi. Rus poznat kao Ratnik. Šifra: Mary. To su neki od ključnih elemenata sumnjivog plana sabotaže za koji se vjeruje da ga vodi Rusija, a koji je rezultirao eksplozijama triju paketa u kurirskim skladištima u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Poljskoj prošlog ljeta", rekao je za Reuters izvor upoznat s istragom u Poljskoj.

Jastuci, zapakirani u pakete zajedno s kozmetikom i seksualnim pomagalima, sadržavali su skrivene zapaljive naprave napravljene od koktela kemikalija uključujući visoko reaktivni magnezij, rekao je izvor. Kemikalije su bile aktivirane unaprijed programiranim detonatorima izrađenima od jeftinih kineskih elektroničkih uređaja koji se inače koriste za praćenje izgubljenih ključeva i sličnih predmeta.

"Postupak u ovom slučaju odnosi se na kriminalne aktivnosti inspirirane od strane GRU-a", rekao je izvor, misleći na rusku vojnu obavještajnu službu.

Operativne radnje službenika Agencije za unutarnju sigurnost dovele su do privođenja i deportacije Rusa koji je djelovao u diverzantskoj mreži protiv Poljske.
Izvor fotografija: X / Operativne radnje službenika Agencije za unutarnju sigurnost dovele su do privođenja i deportacije Rusa koji je djelovao u diverzantskoj mreži protiv Poljske.

Eksplozivni paketići

Istraga Reutersa oslanja se na informacije izvora bliskog poljskom slučaju, te na intervjue s više od deset europskih sigurnosnih dužnosnika, a otkrića pružaju uvid u to kako sabotažne kampanje funkcioniraju u praksi.

Europski šefovi sigurnosti javno su objavili informacije o zapaljenim paketima u listopadu, opisujući ih kao dio "hibridnog rata" koji Rusija vodi s ciljem destabilizacije zemalja koje podržavaju Ukrajinu, koristeći taktike poput podmetanja požara i kibernetičkih napada.

Naveli su da su paketi – koji su se zapalili u skladištima, izazvavši požare, ali bez ozlijeđenih – bili proba za budući ruski plan detonacije sličnih paketa u zraku, tijekom teretnih letova za Sjedinjene Američke Države i Kanadu.

"S ratom u Ukrajini, ti napadi su se pojačali, postali su učestaliji i agresivniji", rekao je Nicu Popescu, bivši ministar vanjskih poslova Moldavije i zamjenik premijera do početka prošle godine, a sada viši suradnik u Europskom vijeću za vanjske odnose.

"Naravno, to predstavlja rizik za ljude, za građane diljem Europske unije", dodao je.

Kremlj: Ne znamo ništa o tome

Kremlj je odbacio optužbe da Rusija ima veze s požarima. "Ne znamo ništa o tome", rekao je glasnogovornik Dmitrij Peskov za Reuters. "Ne isključujemo mogućnost da je ovo samo još jedna lažna vijest ili manifestacija slijepe rusofobije".

Kremlj je naveo da su europske optužbe o ruskoj sabotaži ili hibridnoj kampanji potpuno neutemeljene. Iz GRU-a nisu odgovorili na zahtjev za komentar.

Eksplozije paketa dogodile su se 19., 20. i 21. srpnja u britanskom gradu Birminghamu, njemačkom Leipzigu i blizu poljske prijestolnice Varšave.

Dva sigurnosna dužnosnika EU upoznata s navodnim napadima, koji su željeli ostati anonimni zbog osjetljivosti informacija, rekli su da je poljska ćelija tipična za metode ruske obavještajne službe. Ruski operativci često regrutiraju lokalne kriminalce da provode njihove planove, dajući im osnovne upute putem Telegrama i plaćajući svakom operativcu do nekoliko tisuća eura po zadatku, rekli su dužnosnici.

Sastojci i zapaljiva sredstva korišteni u ovom slučaju lako su dostupni u trgovinama koje nude gnojiva i pirotehniku, rekao je Jarosław Stelmach, bivši stručnjak za deaktivaciju bombi koji sada vodi tvrtku za sigurnosno savjetovanje Safety Project.

Iako bi ovakve male i grube naprave mogle izazvati samo manji požar, mogle bi biti teške za otkriti, rekao je za Reuters. "To je izuzetno jeftina, vrlo učinkovita i visoko anonimna metoda proizvodnje eksplozivnih naprava", dodao je.

Operativne radnje službenika Agencije za unutarnju sigurnost dovele su do privođenja i deportacije Rusa koji je djelovao u diverzantskoj mreži protiv Poljske.
Izvor fotografije:X / Operativne radnje službenika Agencije za unutarnju sigurnost dovele su do privođenja i deportacije Rusa koji je djelovao u diverzantskoj mreži protiv Poljske.

Ratnik, Mary i četvrti paket

Poljski slučaj temelji se na svjedočenju najmanje pet osumnjičenih članova navodne sabotažne ćelije, kao i na povjerljivim nalazima sigurnosnih službi, rekao je izvor upoznat s istragom.

Nacionalno tužiteljstvo potvrdilo je za Reuters da su istražitelji zaplijenili i četvrti paket koji nije eksplodirao u skladištu u Varšavi, što im je omogućilo da njegov sadržaj analiziraju netaknut.

Poljski istražitelji tvrde da je Ukrajinac po imenu Vladyslav D., koji je živio na jugu Poljske, imao ključnu ulogu u europskoj probi, postupajući po instrukcijama koje je primio putem Telegrama od GRU operativca kojeg je poznavao samo pod nadimkom "Ratnik", naveo je izvor.

"Poljski zakon ne dopušta objavu punih imena osoba optuženih za kaznena djela. Međutim, puno ime osumnjičenog – Vladyslav Derkavets – objavljeno je javno u povezanom sudskom slučaju u BiH, gdje takva ograničenja ne postoje, a drugi osumnjičeni za urotu s paketima izručen je Poljskoj", navodi Reuters.

Odgođena detonacija

Dana 18. srpnja, Vladyslav je iz svog doma u Katowicama vozio Opel Astru do litavskog grada Kaunasa, gdje je iz prtljažnika parkiranog automobila preuzeo više od desetak predmeta, prema izvoru bliskom istrazi.

Ovaj 27-godišnjak potom je otputovao u Vilnius, glavni grad Litve, gdje je zapakirao četiri paketa, svaki s jastukom i nekoliko kozmetičkih tuba i seksualnih pomagala. Prije nego što ih je zapečatio, pritisnuo je dva gumba da aktivira mehanizme za odgođenu detonaciju, rekao je izvor. Ti uređaji omogućuju podešavanje vremena aktivacije od nekoliko sekundi do nekoliko mjeseci unaprijed.

Dana 19. srpnja, navodno je predao pakete muškarcu u parku u Vilniusu koji je koristio šifru "Mary", a paketi su istog dana poslani iz grada.

Vladyslav je uhićen u Poljskoj početkom kolovoza i optužen za terorističke radnje u ime ruske obavještajne službe. U siječnju je varšavski sud produžio njegovo zadržavanje do svibnja, dok se istraga nastavlja.

Reuters nije uspio stupiti u kontakt s Vladyslavom u pritvoru, a njegov odvjetnik po službenoj dužnosti izjavio je da ne može komentirati slučaj jer ne raspolaže detaljima, budući da je istraga još u predprocesnoj fazi.

Nacionalno tužiteljstvo izjavilo je za Reuters da osumnjičeni negira sve optužbe, uključujući rad za stranu obavještajnu službu, i da je dao "opsežna objašnjenja" za svoje postupke, ali da ih nisu mogli otkriti zbog tajnosti istrage.

Kada je ispitan nakon uhićenja, Vladyslav je istražiteljima rekao da mu je Ratnika predstavio prijatelj i da su komunicirali isključivo putem Telegrama, rekao je izvor upoznat s istragom.

Alexandrova uloga

Kako piše Reuters, poljski tužitelji optužuju i drugog muškarca, 44-godišnjeg Alexandera B., da je bio dio iste poljske ćelije kao i Vladyslav.

"Njegov zadatak, tvrde, bio je priprema terena za buduće ciljanje teretnih zrakoplova za Sjevernu Ameriku, tako što je organizirao slanje paketa s tenisicama i odjećom iz Varšave u Washington i Ottawu kako bi prikupio informacije o načinu obrade paketa i vremenskim okvirima", navodi se.

Alexander je bio osumnjičenik čije je izručenje Poljska tražila iz BiH, gdje je javno imenovan kao Alexander Bezrukhovny, ruski državljanin iz Rostova na Donu, piše Reuters. Na ročištu u Sarajevu u siječnju rekao je da nema nikakve veze s planom niti saznanja o napadima na skladišta ili teretne zrakoplove.

Bezrukhovny je izgubio spor o izručenju i u veljači je izručen Poljskoj. Reuters nije uspio stupiti u kontakt s njim u pritvoru niti pronaći odvjetnika koji ga zastupa. Negirao je optužbe protiv sebe, uključujući rad za stranu obavještajnu službu, rekao je izvor upoznat s istragom.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO