Na današnji dan prije 80 godina, 7. svibnja 1945. Njemačka je potpisala bezuvjetnu predaju saveznicima, dokončavši tako Drugi svjetski rat.
Potpisivanje je obavljeno u francuskom gradu Reimsu (inače tradicionalnom mjestu krunidbe francuskih kraljeva). U ime Njemačke svoj je potpis stavio general-pukovnik Alfred Jodl, kao šef operativnog stožera vrhovnog zapovjedništva oružanih snaga (njem. Oberkommando der Wehrmacht – OKW).
Jodl je ujedno bio predstavnik novog njemačkog predsjednika admirala Karla Dönitza (Hitler je u svojoj oporuci Dönitza imenovao novim predsjednikom Njemačkog Reicha).
General Jodl je poslije potpisivanja predaje uhićen u Flensburgu, i prebačen u Camp Ashcan u Luksemburgu. Kasnije je proslijeđen nurnberškom sudu. Osuđen je po svim točkama optužnice, kazna je bila smrt vješanjem. Kazna je odmah i izvršena, a postumno ga je njemački sud oslobodio krivnje ( 28. veljače 1953.).
Sporazum o predaji trebao je stupiti na snagu sljedećeg dana, 8. svibnja, pa se taj dan računa kao datum završetka Drugog svjetskog rata u Europi. Zanimljivo je da su saveznici namjerno htjeli da predaju potpiše predstavnik njemačkog vrhovnog vojnog zapovjedništva (OKW), a ne njemačka civilna vlada.
Naime, u Prvom svjetskom ratu njemačku su predaju potpisali civili, pa je kasnije njemačka vojska tvrdila da joj je zabijen nož u leđa. U Drugom svjetskom ratu OKW je potpisao predaju, pa nitko nije mogao tvrditi da je njemačka vojska izigrana.
Nakon pada Berlina, 9. svibnja 1945. njemački je feldmaršal Wilhelm Keitel potpisao akt o bezuvjetnoj kapitulaciji Njemačke. Nakon njega potpisali su ga ostali njemački predstavnici, a zatim predstavnici pobjednika: sovjetski, američki, britanski i francuski izaslanik.
Bezuvjetna kapitulacija Japana uslijedila je 15. kolovoza 1945. godine, čime je okončan Drugi svjetski rat, a procjenjuje se da broj stradalih ljudi iznosi nešto manje od 55 milijuna (prema nekim procjenama više od 60 milijuna), što ga čini jednom od najvećih svjetskih katastrofa.