Njemački Savezni upravni sud donio je presudu prema kojoj deportacija izbjeglica koji su prethodno dobili međunarodnu zaštitu u Grčkoj ne predstavlja kršenje temeljnih ljudskih prava, javlja agencija Anadolu.
U priopćenju Suda navodi se da "samci, radno sposobni i neranjivi korisnici međunarodne zaštite trenutno nisu izloženi ponižavajućim ili nehumanim životnim uvjetima po povratku u Grčku".
Time je utvrđeno da Njemačka može odbaciti zahtjeve za azil osoba koje već imaju izbjeglički status u Grčkoj, uz obrazloženje da su ti zahtjevi neosnovani.
Presuda se odnosi na slučaj 34-godišnjeg muškarca iz sjevernog dijela Gaze i 32-godišnjeg državljanina Somalije, koji su već prije dolaska u Njemačku dobili status izbjeglice u Grčkoj. Njihovi zahtjevi za azil u Njemačkoj odbijeni su, a naredba o deportaciji potvrđena je i na svim prethodnim pravnim instancama.
Sud u Leipzigu naglasio je da, iako pristup državnoj pomoći u Grčkoj može biti otežan zbog birokratskih procedura, povratnici ipak imaju pristup osnovnim životnim potrebama putem privremenih skloništa i neformalnog zaposlenja. Također im je dostupna i hitna medicinska pomoć.
Ova presuda razrješava jedno od ključnih pravnih pitanja o odgovornosti zemalja članica EU za pružanje zaštite izbjeglicama u okviru tzv. Dublinskog sustava, prenosi Anadolija.