Njemački novinar Julian Röpcke i odličan poznavatelj rusko ukrajinskog rata, objavio je kritičku analizu stanja na bojištu između Rusije i Ukrajine, upozorivši da Rusija ulazi u četvrtu godinu rata s jasnim strateškim ciljem: vojnom pobjedom nad Ukrajinom. Ključ uspjeha, prema njegovim riječima, leži u činjenici da je Kremlj preusmjerio čitavo gospodarstvo zemlje u službu ratne industrije.
Prema Röpckeu, Rusija trenutačno može svakodnevno proizvesti i rasporediti oko 1.000 suvremenih dronova od staklenih vlakana, dok se u nadolazećim mjesecima očekuje porast na čak 2.000 dnevno. Uz to, broj kamikaza dronova srednjeg dometa tipa Geran-1, -2 i -3 također raste, a trenutno ih se koristi oko 150 dnevno, s mogućim porastom na čak 500 do kraja godine.
''Rusija nije vojna ni gospodarska velesila – jer to jednostavno nije – ali je u prednosti jer sve političke odluke u Moskvi prate konkretne akcije'', navodi Röpcke. U tom kontekstu, on uspoređuje ruski kapacitet s onim Španjolske, ističući da zemlja s takvom ekonomskom snagom ipak nadmašuje cijelu Europu kada je riječ o naoružavanju i vojnoj mobilizaciji.
U analizi se posebno naglašava nedostatak političke volje zapadnih saveznika. Röpcke tvrdi da bi rat bio odavno okončan u korist Ukrajine, kada bi barem jedna srednje velika europska država pružila potporu Kijevu jednakim intenzitetom kakvim Rusija podržava svoju invazijsku vojsku.
''Nije problem u mogućnostima, već u političkoj volji – ne samo u Washingtonu, nego prije svega u Berlinu, Parizu, Londonu i ostalim europskim prijestolnicama'', zaključuje Röpcke.
Njegova analiza izazvala je brojne reakcije, posebno u krugovima europske sigurnosne politike, gdje se sve češće postavlja pitanje: može li Europa zadržati stratešku relevantnost ako ne prati dinamiku i odlučnost svojih protivnika?