U istočnom dijelu palestinskoga grada Sinjila, u izraelski okupiranom dijelu Zapadne obale, podignuta je pet metara visoka metalna ograda. Teška čelična vrata i blokade zatvorile su sve ulaze osim jednoga, kojim sada nadziru izraelski vojnici.
''Sinjil je sada veliki zatvor'', rekao je Mousa Shabaneh (52), otac sedmero djece, dok je promatrao kako radnici postavljaju ogradu usred rasadnika koji je sam zasadovao i koji mu je bio jedini izvor prihoda.
''Naravno da nam je sada zabranjen pristup rasadniku. Sve drveće koje sam imao je izgorjelo i nestalo. Na kraju su nam oduzeli egzistenciju'', izjavio je Shabaneh.
Fizičke prepreke poput zidova, ograda i kontrolnih točaka već su dugo dio svakodnevice za gotovo tri milijuna Palestinaca na Zapadnoj obali.
No, mnogi tvrde da se od početka rata u Gazi njihov broj naglo povećao, što je rezultiralo stanjem stalne opsade u brojnim mjestima.
Ograda oko Sinjila ističe se kao drastičan primjer novih prepreka koje se šire teritorijem i postaju neizbježan dio svakodnevice. Izraelska vojska navodi da je ograda postavljena radi zaštite obližnje ceste Ramallah–Nablus.
''Zbog ponavljanih terorističkih incidenata u ovom području odlučeno je postaviti ogradu kako bi se spriječilo bacanje kamenja na glavnu cestu i ponavljani poremećaji javnog reda, čime se štiti sigurnost civila u regiji'', stoji u priopćenju vojske.
Premda je ostavljen jedan izlaz, koji vojska smatra oblikom ''slobodnog pristupa'' gradu, stanovnici moraju prolaziti uskim, vijugavim ulicama i ponekad pješke prelaziti zatvorene dionice kako bi došli do vozila na drugoj strani prepreka.
Zamjenik gradonačelnika Bahaa Foqaa rekao je da je oko 8.000 stanovnika zatvoreno unutar desetak hektara površine, dok im je uskraćen pristup 2.000 hektara okolnog zemljišta u privatnom vlasništvu.
''To je politika kojom vojska okupacije pokušava zastrašiti ljude i slomiti volju palestinskog naroda'', poručio je.
Izrael tvrdi da su ograde i barijere nužne za zaštitu židovskih doseljenika koji su se naselili na tom području nakon što je Izrael osvojio Zapadnu obalu u ratu 1967. godine.
Šef Vijeća Binyamin, koje upravlja sa 47 izraelskih naselja u tom dijelu teritorija, Israel Gantz, rekao je da je ograda u Sinjilu postavljena zbog kamenovanja i bacanja Molotovljevih koktela na automobile, isključivo zato što su u njima bili Židovi.
''Uklanjanje ograničenja Arapima Palestincima bilo bi poticanje na masovno ubijanje Židova'', rekao je.
Većina međunarodne zajednice smatra da su izraelska naselja kršenje Ženevskih konvencija, dok Izrael tvrdi da su ona zakonita i opravdana povijesnim i biblijskim vezama.
Od napada Hamasa u listopadu 2023., izraelska je vojska povećala prisutnost na Zapadnoj obali. U jednom danu ceste su blokirane zemljanim nasipima i stijenama, a ubrzo su postavljene i čelične kapije.
Uvedene su nove stalne i ''leteće'' kontrolne točke koje se pojavljuju iznenada, bez prethodne najave.
Sana Alwan (52), osobna trenerica iz Sinjila, kazala je da put do Ramallaha, koji je nekada trajao 30 minuta, sada može potrajati i po tri sata u jednom smjeru. ''Pola našeg života provodimo na cesti'', rekla je.
Dok je Zapadna obala zasad pošteđena razaranja poput onog u Gazi, svakodnevni život postaje sve teži. Tisuće Palestinaca izgubilo je pristup radu u Izraelu, a deseci tisuća raseljeni su zbog izraelskih akcija u Jeninu početkom godine.
Mohammad Jammous (34), koji sada živi u Ramallahu, a potječe iz Jerihona, nekada je obitelj viđao tjedno, a sada tek jednom mjesečno. Put koji je nekada trajao sat vremena sada često traje i do tri sata.
Iz izraelske vojske poručuju da djeluju u ''složenoj sigurnosnoj stvarnosti'' i da se kontrolne točke moraju redovito mijenjati kako bi odgovorili na prijetnje koje dolaze iz palestinskih zajednica.
Palestinske vlasti, koje imaju ograničenu autonomiju, smatraju da su ove mjere namjerne i da mogu imati neželjene posljedice. ''Rade sve da ljudima maksimalno otežaju život'', izjavio je palestinski premijer Mohammad Mustafa prošlog mjeseca, prenosi Reuters.