
Više američkih agencija obavijestilo je svoje zaposlenike da ne odgovaraju odmah na zahtjev savjetnika predsjednika Donalda Trumpa, Elona Muska, da navedu svoja postignuća tijekom proteklog tjedna – pod prijetnjom otkaza. Ovaj potez dio je kaotične kampanje za smanjenje broja državnih službenika, koja ciljano utječe na 2,3 milijuna radnika.
Službenici imenovani od strane Trumpove administracije u FBI-ju i Ministarstvu vanjskih poslova poslali su e-mailove u kojima zaposlenicima naređuju da ne odgovaraju izvan svojih ustaljenih lanaca zapovijedanja, što ukazuje na moguću napetost između članova republikanske administracije i najbogatije osobe na svijetu, koja svojim neuobičajenim pristupom nastoji drastično reducirati državni sektor, piše Reuters.
„FBI, preko ureda direktora, zadužen je za sve naše procese pregleda,“ izjavio je direktor FBI-ja, Kash Patel, imenovan od strane Trumpa, u e-mailu upućenom svom osoblju, viđenom od strane Reutersa.
Musk vodi takozvani Odjel za državnu učinkovitost, koji je u prvim tjednima Trumpove administracije otpustio više od 20.000 radnika i ponudio otkupne pakete dodatnih 75.000 zaposlenika, diljem širokog spektra državnih institucija – od Ministarstva obrane, tradicionalnog republikanskog prioriteta, do Ureda za zaštitu potrošačkih financijskih interesa, gdje je svim zaposlenicima naređeno da privremeno prekinu s radom.
Ubrzani tempo reformi doveo je saveznu vladu u neke slučajeve do žurnog ponovnog zapošljavanja radnika koji obavljaju ključne funkcije – poput osiguranja nacionalnog nuklearnog arsenala i borbe protiv pogoršavajuće epidemije ptičje gripe, koja je potaknula nagli porast cijena jaja. Iako postoji široko dvostranačko mišljenje da bi američka vlada, koja nosi dug od 36 trilijuna dolara, imala koristi od reformi, Muskova turbulenta strategija izazvala je opsežnu kritiku, čak i među biračima u republikanski dominantnim područjima.
U subotu navečer, savezni radnici primili su e-mail s uputom da detaljno navedu sve aktivnosti koje su obavljali u prethodnom tjednu, i to do 23:59 po istočnom vremenu u ponedjeljak (04:59 GMT u utorak). Poruka je stigla ubrzo nakon što je Musk na svojoj društvenoj mreži X izjavio kako će neodgovaranje na zahtjev biti shvaćeno kao ostavka.
Predmet e-maila glasio je „Što ste radili prošli tjedan?“ te je poslan s adrese za ljudske resurse Ureda za upravljanje osobljem, no nije sadržavao Muskovu prijetnju otkazom. Zaposlenici Ministarstva obrane, unutarnje sigurnosti, obrazovanja, trgovine, Federalne korporacije za osiguranje depozita, Nacionalnih instituta za zdravlje i Porezne uprave, prema izvorima i e-mailovima koje je Reuters pregledao, također su dobili upute da ne odgovaraju dok se ne dobiju daljnje upute. Prema jednom izvoru, obavijest o neodgovaranju uputit će se i zaposlenicima obavještajnih agencija.
„Da budemo jasni – ovo je neregularno, neočekivano i zahtijeva daljnju provjeru,“ napisao je viši izvršni direktor Nacionalnih centara za informacije o okolišu, agencije koja upravlja podacima o okolišu i koja je dio Ministarstva trgovine.
Dok su neki službenici pozdravili ovaj potez – Ed Martin, privremeno imenovani američki tužitelj u Washingtonu, D.C., pohvalio je Muska i DOGE u svom e-mail odgovoru – drugi odjeli unutar Ministarstva pravde, uključujući izvršni ured koji podržava sve američke tužitelje i njegovu građansku jedinicu, izjavili su da zaposlenici ne bi smjeli odgovarati dok ne stignu dodatne upute. S druge strane, zaposlenicima Uprave za borbu protiv droga, koja je također dio Ministarstva pravde, naređeno je da odgovore, prema e-mailu viđenom od strane Reutersa.
Sindikati dovode u pitanje ovlasti
Najveći savez saveznih radnika, American Federation of Government Employees, u nedjelju je na društvenim mrežama izjavio da ne vjeruje kako Musk ima ovlast otpuštati zaposlenike koji ne odgovore te je najavio službeni zahtjev da Ured za upravljanje osobljem opozove tu poruku. Sindikat je svojim članovima savjetovao da se izravno obrate svojim nadređenima kako bi saznali trebaju li odgovoriti te da slijede njihove upute.
Ova direktiva izazvala je dodatnu frustraciju i zabrinutost među zaposlenicima, koji su već tjednima živjeli u neizvjesnosti oko svoje budućnosti. „Zaista se pitam kada će netko reći ‘Dosta’,“ izjavio je jedan zaposlenik Porezne uprave Reutersu.
Govornički predstavnici Ministarstva trgovine, pravde, obrazovanja i financija, kao i predstavnici FDIC-a i NIH-a, nisu odmah reagirali na zahtjeve za komentar. Glasnogovornik FBI-ja odbio je dati komentar, dok je Ministarstvo vanjskih poslova uputilo pitanja prema Bijeloj kući.
Na svojoj društvenoj mreži X, Musk je e-mail opisao kao „vrlo osnovnu provjeru pulsa“ te je prikazao fiktivnu listu generiranu pomoću umjetne inteligencije. „IZUZETNO je zabrinjavajuće što neki dijelovi vlade misle da je ovo PREVIŠE!! Što je s njima u redu??“ napisao je Musk.
Američki senator John Curtis, republikanski predstavnik iz Utaha, izjavio je da podržava napore Trumpove administracije za smanjenje državne potrošnje, ali je dodao da bi Musk trebao usvojiti humaniji pristup. „Kad bih mogao reći nešto Elon Musku, to bi bilo: 'Molim te, ubaci malo suosjećanja u ovo',“ rekao je Curtis na CBS News. „Ovo su pravi ljudi. Ovo su stvarni životi. Ovo su hipoteke. Lažna je priča da moramo rezati, a ti moraš biti okrutan. Možemo postići oba cilja.“
Čak su i zaposlenici saveznog sudstva, uključujući sudce, primili subotnji e-mail od Ureda za upravljanje osobljem, iako sudovi nisu dio izvršne vlasti. Prema informacijama Administrativnog ureda američkih sudova, zaposlenicima je savjetovano da ne poduzimaju nikakve radnje kao odgovor na poruku.
U nekim slučajevima, zaposlenici nisu bili sigurni kako postupiti, osobito odvjetnici koji su izrazili zabrinutost zbog povjerljivosti svog rada. Zaposlenici Ureda za zaštitu potrošačkih financijskih interesa također su primili e-mail, iako im je od početka ovog mjeseca naređeno da prekinu s radom, ostavljajući ih s vrlo malo zadataka.
Bivši guverner New Jerseya, Chris Christie, republikanski predstavnik, izjavio je da je e-mail „potpuni prekoračenje ovlasti“ koje će, prema njegovom mišljenju, biti srušeno na sudu. „S menadžerskog stajališta, jasno se vidi koliko je ova situacija trenutno kaotična i nelogična,“ izjavio je Christie na ABC News.