Visoki američki dužnosnici pripremaju se za mogućnost napada na Iran u nadolazećim danima, izvijestio je u srijedu Bloomberg News.
Izvješće, pozivajući se na neimenovane izvore, napominje da se situacija još uvijek razvija i da bi se mogla promijeniti. Neki od ljudi, prema Bloombergu, ukazali su na potencijalne planove za napad tijekom vikenda.
U razgovoru s novinarima ranije u srijedu ispred Bijele kuće, Trump je odbio reći je li donio ikakvu odluku o tome hoće li se pridružiti izraelskoj akciji. "Možda ću to učiniti. Možda neću. Mislim, nitko ne zna što ću učiniti", rekao je.
Wall Street Journal piše u srijedu da je Trump rekao u utorak navečer svojim višim savjetnicima da je odobrio planove napada na Iran, ali je odustao od konačne naredbe kako bi se vidjelo hoće li Teheran odustati od svog nuklearnog programa.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu zahvalio je američkom predsjedniku Donaldu Trumpu za "potporu" u "obrani izraelskog neba", u televizijskoj izjavi u srijedu navečer, dok Izrael i Iran nastavljaju s međusobnim napadima.
''Želim zahvaliti predsjedniku Trumpu, velikom prijatelju Države Izrael. Zahvaljujem mu što stoji uz nas i zahvaljujem mu na podršci koju nam Sjedinjene Države pružaju u obrani izraelskog neba'', rekao je.
Netanyahu je kazao kako Izrael napreduje "korak po korak" prema eliminaciji iranske nuklearne prijetnje i prijetnje balističkih projektila.
''Udaramo po ajatolahovom režimu ogromnom snagom. Udaramo po njihovom nuklearnom programu, njihovim projektilima, njihovom glavnim stožerima, njihovim simbolima moći'', dodao je Netanyahu, izražavajući žaljenje zbog teških gubitaka, bolnih gubitaka za svoju zemlju.
Najmanje 24 osobe su poginule, a 592 ozlijeđene u iranskim raketnim napadima i napadima dronovima koji su pogodili urbana središta u posljednjih šest dana, prema izraelskim vlastima.
Izrael nije objavio eventualne gubitke u vojsci, ali je priznao da je Teheran srušio jedan izraelski dron.