bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Podjele u američkom političkom vrhu

Jedna priča iza kulisa, druga na sceni: Različiti signali o sudbini Europe stižu iz SAD

Vanceov govor na Münchenskoj konferenciji izazvao je šok u Europi. Hoće li SAD odlučivati o Ukrajini bez europskog sudjelovanja?
16.02.2025. u 11:22
text

Govor američkog potpredsjednika J.D. Vancea na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji još uvijek odjekuje u političkim krugovima. Dok je Vance iznio oštar stav prema Europi, drugi američki političari iznijeli su drukčije mišljenje, kako javno, tako i iza kulisa. Pitanje koje zabrinjava cijeli svijet jest kako će se dalje razvijati rat u Ukrajini i transatlantski odnosi.

Trump najavljuje pregovore s Putinom bez Kijeva

Neposredno prije konferencije, američki predsjednik Donald Trump izazvao je kontroverze najavom da će pregovarati s Vladimirom Putinom o budućnosti Ukrajine, bez prethodnog informiranja Kijeva. Istovremeno, američki ministar obrane Pete Hegseth nazvao je članstvo Ukrajine u NATO-u nerealnim, dok je Vance upozorio Moskvu na mogućnost dalekosežnih sankcija ako Putin ne pokaže kooperativnost, piše Tagesschau.

Europski lideri izrazili su zabrinutost da bi se mirovni pregovori između SAD-a i Rusije mogli odvijati bez sudjelovanja Europe i Ukrajine, što dodatno narušava transatlantske odnose.

Vance napao Europu: Tišina u dvorani umjesto aplauza

U svom govoru, Vance se samo površno dotaknuo Ukrajine, umjesto toga iznijevši oštre kritike na račun europske demokracije. Njegov istup izazvao je šok i nelagodu u dvorani, s tek ponekim uzvicima nezadovoljstva – ali bez aplauza.

S druge strane, američki državni tajnik Marco Rubio nije se ni obratio sudionicima konferencije, dok se ministar obrane Hegseth uopće nije pojavio. To je dodatno pojačalo dojam da američka administracija nije spremna raspravljati o ključnim pitanjima sigurnosti s europskim saveznicima.

Zelenski skeptičan: ''Moramo poraditi na tome''

Na pitanje je li s Vanceom razgovarao o konkretnim detaljima podrške Ukrajini, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski bio je neodređen:

''Da budem iskren, moramo poraditi na tome.''

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock otkrila je da su američki dužnosnici iza kulisa imali sasvim drugačiji ton u odnosu na ono što su javno iznosili.

Podjele u američkom političkom vrhu

I dok je Vanceov govor odavao dojam udaljavanja SAD-a od Europe, američki senatori Jeanne Shaheen (demokratkinja) i Lindsey Graham (republikanac i Trumpov bliski saveznik) poslali su drukčije poruke.

Graham je naglasio važnost NATO-a, istaknuvši da je savez ključan za stabilnost, te je pozvao na čvršći odgovor prema Putinu. Predložio je da Ukrajina automatski uđe u NATO ako Rusija ponovno napadne.

Međutim, izbjegao je odgovor na pitanje kako bi se rat u Ukrajini mogao završiti i hoće li SAD povući svoje trupe iz Europe.

Njemački odgovor: Kritike Vanceu i Trumpu

Njemački kancelar Olaf Scholz nije ostao dužan Vanceu, kritizirajući američko uplitanje u njemačke unutarnje političke procese:

''To nije prikladno – pogotovo ne među prijateljima i saveznicima.''

Njemački ministar obrane Boris Pistorius još je izravnije odbacio Vanceove tvrdnje, nazvavši ih ''neprihvatljivima''.

Što dalje? Hoće li SAD odlučivati o Ukrajini bez Europe?

Iako Vance nije najavio povlačenje američkih trupa iz Europe, pitanje ostaje otvoreno: hoće li SAD donijeti odluku o budućnosti Ukrajine bez europskog sudjelovanja?

 

 

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO