Magla prekriva bujne zelene livade obavijene oštrim NATO bodljikavim žicama. Upravo ovdje završava slobodni svijet. Kamere neprestano nadziru svaki korak uz ogradu na kojoj plava ploča jasno upozorava: ''Stop! Državna granica Ruske Federacije! Ulaz zabranjen!''
Novinari njemačkog Bilda bili su na mjestu koje stručnjaci opisuju kao potencijalno prvo bojište u slučaju sukoba između Rusije i NATO-a. Suvaljski koridor, uzak pojas dug samo 65,4 kilometra, povezuje Litvu i Poljsku, a razdvaja bjeloruski teritorij i rusku enklavu Kalinjingrad. Ovaj prolaz naziva se i strateškom iglom na istočnom krilu NATO saveza, a kontrola ovog koridora ključna je za obranu baltičkih država, ističe njemački general Carsten Breuer, načelnik Bundeswehra, u razgovoru za njemački Bild.
U slučaju rata, Rusija bi mogla napasti s obje strane koridora. S topničkim oružjem koje ima domet do 30 kilometara, ruske snage mogle bi pokriti gotovo cijelo područje, a ako uspiju zauzeti Suvaljski koridor, baltičke zemlje bile bi odsječene od svojih saveznika kopnenim putem. Takav scenarij smatra se noćnom morom za NATO.
Suvaljski koridor okružuju plodne livade i žute polja uljane repice, a sela poput Jungėna nose znatnu stratešku važnost unatoč skromnom izgledu. Za lokalno stanovništvo i saveznike, ovo područje ima neprocjenjivu vrijednost.
Mještanka Neringa naglašava kako Litva nije vojna supersila, pa je zahvalna na pomoći Njemačke, čiji vojnici ovdje pružaju osjećaj sigurnosti. Bundeswehr je već angažiran u obuci za mogući ratni sukob, s planovima da u ovom području bude stalno smješteno 5.000 njemačkih vojnika do 2027. godine.
Na jednom starom sovjetskom poligonu blizu Panevežisa, njemački pilot borbenog helikoptera ''Tiger'', poznat pod nadimkom G-LOC, spreman je za intervenciju. U slučaju ruske invazije, on bi bio jedan od prvih koji bi se suprotstavili ruskim tenkovima, svjestan rizika koji nosi.
Njemački helikopteri vježbaju napade na tenkove u niskom letu, uz G-LOC-ove riječi kako su oni ''vatrogasci'' koji dolaze brzo na mjesto sukoba. Njemačka je odlučna: ''Kad dođe do aktiviranja članka o obrani NATO-a, tada nema povratka.“
Kako bi dodatno ojačala granice prema Bjelorusiji i Kalinjingradu, Litva planira minske zapreke. Slično su najavile i Poljska, Estonija i Latvija, koje se žele povući iz Ottawa konvencije o zabrani protupješačkih mina. Vrijednost planiranih protutenkovskih mina na granicama procjenjuje se na 900 milijuna dolara, što pokazuje ozbiljnost priprema za mogući sukob s Rusijom. Tri role bodljikave žice nisu više dovoljne kao obrana.
Vrijeme pritiska raste jer Rusija planira u rujnu održati vojne vježbe ''Zapad 25'' na granici s Bjelorusijom, simulirajući sukob s NATO-om. Slične vježbe održane su u istoj regiji krajem 2021. godine pod nazivom ''Zapad 21'', a samo mjesec dana poslije Rusija je izvršila invaziju na Ukrajinu.