Europski parlament usvojio je izvješće u kojem poziva Srbiju da pokaže jasnu stratešku opredijeljenost za članstvo u Europskoj uniji, provede temeljite reforme vladavine prava, normalizira odnose s Prištinom i uskladi se s vanjskom politikom EU.
U tekstu izvješća, koje je izradio izvjestitelj za Srbiju Tonino Picula, eurozastupnici izražavaju zabrinutost zbog ograničenog napretka Srbije u ključnim područjima, uključujući vladavinu prava, slobodu medija i funkcioniranje demokratskih institucija. Posebno je istaknuta kritika na račun nedostatka reformi te bliskih odnosa Srbije s Rusijom, čime se, kako se navodi, narušava kredibilitet zemlje kao kandidata za članstvo.
U izvješću se podsjeća kako je politička stabilnost i europski put Srbije uvjetovan ''opipljivim napretkom'' u vladavini prava, usvajanjem europskih vrijednosti, te potpunim usklađivanjem sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, uključujući sankcije Rusiji.
Parlament posebno izražava zabrinutost zbog izvještaja o zloupotrebi osobnih podataka demonstranata, nasilju nad prosvjednicima, političkom pritisku na civilno društvo te netransparentnim procesima imenovanja u institucijama poput REM-a.
Također se kritizira stanje medijskih sloboda, navodeći da su četiri nacionalne frekvencije dodijeljene emiterima s poviješću kršenja profesionalnih standarda i poticanja govora mržnje. EU parlamentari izražavaju žaljenje što vlasti nisu ispunile zahtjeve studentskih prosvjeda održanih u ožujku 2024., ocijenivši ih kao najveće u novijoj povijesti Srbije.
Pozdravljen je napredak Srbije u makroekonomskoj stabilnosti, povećanju BDP-a i ulasku u investicijski kreditni rejting, kao i sudjelovanje u humanitarnim misijama EU i isporuka vojne opreme Ukrajini u iznosu od 800 milijuna eura. No, ukupna usklađenost sa zajedničkom vanjskom politikom EU i dalje iznosi samo 61 posto, što Srbiju čini izuzetkom među zemljama zapadnog Balkana.
Kada je riječ o dijalogu s Prištinom, Parlament poziva obje strane da u cijelosti provedu dogovorene obveze, uključujući formiranje Zajednice srpskih općina i prihvaćanje članstva Kosova u međunarodnim organizacijama.
Usvojeni dokument bit će upućen na izglasavanje na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u svibnju.