Neformalna grupa studenata Univerziteta u Nišu, koja sudjeluje u višemjesečnoj blokadi, pozvala je na formiranje ekspertne, odnosno nestranačke prijelazne vlade u Srbiji, koja bi ispunila zahtjeve studentskih prosvjeda i izvela zemlju iz duboke političke krize.
''Rješenje nije u partijskim poslušnicima, nego u stručnjacima. Želimo ljude čiji integritet, znanje i javni rad govore umjesto stranačkih knjižica'', poručili su studenti u priopćenju koje su objavili putem društvenih mreža, prenosi Radio Slobodna Europa.
Sličan poziv dan ranije uputili su i studenti u blokadi većine fakulteta u Novom Sadu, naglašavajući potrebu za novim društvenim i političkim modelom.
Poziv dolazi nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predložio Đuru Macuta, profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu, za novog mandatara. No, studenti ističu kako ne žele da premijersku funkciju preuzmu kandidati vladajuće većine dok su ključni problemi ostali neriješeni.
Podsjetimo, masovni studentski prosvjedi počeli su nakon tragedije u kojoj je 1. studenoga 2024. godine, uslijed urušavanja nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, poginulo 16 osoba. Studenti zahtijevaju političku i kaznenu odgovornost, ali do danas – tvrde – nisu dobili nikakve konkretne odgovore od institucija.
''Poslije četiri mjeseca blokada, 16 mrtvih i niza zahtjeva, vlast i dalje šuti. Ćutanje znači pristajanje. A mi ne pristajemo'', poručuju studenti iz Niša.
U priopćenju pojašnjavaju kako ekspertna vlada podrazumijeva privremenu, stručnu izvršnu vlast sastavljenu od osoba s moralnim, profesionalnim i socijalnim integritetom, koja bi ispunila zahtjeve prosvjeda, stabilizirala institucije te pripremila zemlju za slobodne i poštene izbore.
''Ne želimo sustav u kojem se funkcije dijele po stranačkoj lojalnosti. Želimo društvo u kojem odgovornost nosi znanje, a ne podobnost'', istaknuli su.
Ideja o prijelaznoj ekspertnoj vladi podržana je i od strane brojnih opozicijskih stranaka te inicijative Proglas, koju čine ugledne javne osobe.
Predloženi mandatar Macut naišao je na pozitivne komentare vladajuće većine, dok opozicija njegovu ulogu vidi tek kao formalnu, ocjenjujući da stvarnu vlast i dalje vodi predsjednik Vučić.
''Premijer je samo figura u sustavu u kojem sve konce drži predsjednik države'', stoji u reakciji opozicijskih stranaka.