Ukrajinski i europski dužnosnici usprotivili su se ovaj tjedan nekim američkim prijedlozima za okončanje rata u Ukrajini, iznijevši svoje prijedloge za pitanja kao što su teritorij i sankcije, po cjelovitom tekstu tih prijedloga koje je Reuters dobio na uvid, prenosi Hina.
Skup prijedloga s razgovora američkih, europskih i ukrajinskih dužnosnika u Parizu 17. travnja i Londonu 23. travnja razotkrio je kako iznutra funkcionira 'shuttle' diplomacija kojom se nastoji okončati rat.
Glavne razlike u dva teksta odnose se na redoslijed rješavanja pitanja teritorija, ukidanja sankcija Rusiji, sigurnosnih jamstava i veličine ukrajinske vojske.
Izvori bliski razgovorima otkrili su neke razlike u stajalištima, no dokumenti koje je Reuters dobio na uvid prvi put izričito i detaljno pokazuju o čemu je riječ.
Prvi tekst odražava prijedloge koje je Trumpov izaslanik Steve Witkoff prenio europskim dužnosnicima u Parizu koji su zatim preneseni Ukrajincima, po izvorima bliskim razgovorima. Američki državni tajnik Marco Rubio opisao je prijedloge kao "široki okvir" za identifikaciju razlika u stajalištima između strana.
Drugi tekst rezultat je razgovora ukrajinskih i europskih dužnosnika u Londonu tjedan dana poslije i predan je američkoj strani, rekli su izvori.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je u četvrtak da misli da je dokument s prijedlozima koji su rezultat razgovora u Londonu u srijedu sada na Trumpovu stolu.
Kada je riječ o teritoriju, Witkoffovi prijedlozi pozivaju na de jure američko priznanje ruske kontrole nad Krimom, koji je Rusija zauzela i anektirala 2014., te de facto priznaje ruske okupacije južne i istočne Ukrajine.
S druge strane, europski i ukrajinski dokument predviđa detaljne razgovore o teritoriju tek nakon sklapanja dogovora o prekidu vatre, ne spominjući priznanje ruske kontrole nad bilo kojim dijelom ukrajinskog teritorija.
Kad je riječ o dugoročnoj ukrajinskoj sigurnosti, Witkoffov dokument navodi da će Ukrajina imati "čvrsto sigurnosno jamstvo" i da će europske i druge prijateljske zemlje biti jamci. Ne ulazi u pojedinosti o tome, ali ističe da Kijev neće tražiti ulazak u NATO.
Drugi dokument je precizniji, navodeći da neće biti ograničenja za ukrajinske snage niti ograničenja za ukrajinske saveznike koji će stacionirati svoje vojne snage na ukrajinskom teritoriju, što vjerojatno neće odgovarati Moskvi.
Predlaže čvrsta sigurnosna jamstva za Kijev uključujući američka s "dogovorom u stilu članka 5", što je referenca na Sjevernoatlantski ugovor kojim je utemeljen NATO. Po tom članku, napad na jednu članicu NATO-a napad je na sve njih.
U pogledu ekonomskih mjera, Witkoffovi prijedlozi navode da će sankcije uvedene Rusiji otkako je 2014. anektirala Krim biti ukinute u sklopu dogovora o kojem se razgovara.
Protuprijedlozi predviđaju "postupno ublažavanje sankcija nakon što se postigne održiv mir" i da sankcije mogu biti ponovno uvedene ako Rusija prekrši odredbe mirovnog sporazuma.
Europski i ukrajinski dokument također predviđa da Ukrajina dobije financijsku odštetu za ratnu štetu od zamrznute ruske imovine u inozemstvu. Witkoffov tekst navodi samo da će Ukrajina dobiti financijsku odštetu, ne precizirajući izvor novca.