Transparency International objavio je najnoviji Indeks percepcije korupcije (CPI) za 2024. godinu, rangirajući 180 zemalja svijeta prema stupnju percipirane korupcije u javnom sektoru.
Lista koju su prenijeli brojni međunarodni mediji i specijalizirani portali poput RankingRoyals još jednom potvrđuje dominaciju skandinavskih zemalja kada je riječ o transparentnosti i integritetu.
Na samom vrhu liste nalazi se Danska s impresivnim rezultatom od 90 bodova (od mogućih 100), što je čini globalnim liderom u borbi protiv korupcije. Slijede je Finska (88), Singapur (84), Novi Zeland (83) i Luksemburg (81) – sve zemlje s razvijenim institucijama, snažnim mehanizmima kontrole i visokim stupnjem povjerenja građana u sustav.
Gotovo sve nordijske zemlje nalaze se među prvih deset: Norveška, Švicarska i Švedska zauzimaju visoke pozicije s rezultatima između 80 i 81. Njihova dosljedna borba protiv zloupotreba, transparentne javne službe i snažan institucionalni nadzor ističu se kao primjer dobre prakse.
Iako spadaju među najrazvijenije ekonomije svijeta, neke velike sile bilježe skromnije rezultate. Sjedinjene Američke Države i Japan imaju po 65 i 71 bod, dok su Ujedinjeno Kraljevstvo (71), Francuska (67) i Njemačka (75) nešto bolje pozicionirane, ali i dalje iza najboljih.
Zemlje zapadnog Balkana nisu se našle među prvih 40, što ukazuje na potrebu za daljnjim jačanjem borbe protiv korupcije, osobito u javnom sektoru, pravosuđu i javnim nabavama. Prema ranijim izvješćima, zemlje regije već godinama stagniraju ili bilježe pad u ocjenama.
Indeks percepcije korupcije služi kao globalni barometar povjerenja u državne institucije i učinkovitost vladavine prava. Zemlje koje se nalaze pri vrhu liste nerijetko su i najstabilnije, najrazvijenije i najprivlačnije za investitore, dok niže rangirane države često pate od sistemskih problema koji usporavaju njihov ukupni razvoj.