bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Nismo na popisu

Koje su najmanje korumpirane zemlje?

Transparency International je objavio ljestvicu najmanje korumpiranih zemalja svijeta, a BiH nije na popisu...
08.07.2025. u 14:57
text

Transparency International objavio je najnoviji Indeks percepcije korupcije (CPI) za 2024. godinu, rangirajući 180 zemalja svijeta prema stupnju percipirane korupcije u javnom sektoru.

Lista koju su prenijeli brojni međunarodni mediji i specijalizirani portali poput RankingRoyals još jednom potvrđuje dominaciju skandinavskih zemalja kada je riječ o transparentnosti i integritetu.

Skandinavske zemlje dominiraju

Na samom vrhu liste nalazi se Danska s impresivnim rezultatom od 90 bodova (od mogućih 100), što je čini globalnim liderom u borbi protiv korupcije. Slijede je Finska (88), Singapur (84), Novi Zeland (83) i Luksemburg (81) – sve zemlje s razvijenim institucijama, snažnim mehanizmima kontrole i visokim stupnjem povjerenja građana u sustav.

Gotovo sve nordijske zemlje nalaze se među prvih deset: Norveška, Švicarska i Švedska zauzimaju visoke pozicije s rezultatima između 80 i 81. Njihova dosljedna borba protiv zloupotreba, transparentne javne službe i snažan institucionalni nadzor ističu se kao primjer dobre prakse.

Gdje su najveće svjetske sile?

Iako spadaju među najrazvijenije ekonomije svijeta, neke velike sile bilježe skromnije rezultate. Sjedinjene Američke Države i Japan imaju po 65 i 71 bod, dok su Ujedinjeno Kraljevstvo (71), Francuska (67) i Njemačka (75) nešto bolje pozicionirane, ali i dalje iza najboljih.

Na slici je prikazana ljestvica najmanje korumpiranih zemalja svijeta za 2024. godinu prema Indeksu percepcije korupcije (CPI) koji objavljuje Transparency International.
Foto: Transparency International / Na slici je prikazana ljestvica najmanje korumpiranih zemalja svijeta za 2024. godinu prema Indeksu percepcije korupcije (CPI) koji objavljuje Transparency International.

Izostanak zemalja regije

Zemlje zapadnog Balkana nisu se našle među prvih 40, što ukazuje na potrebu za daljnjim jačanjem borbe protiv korupcije, osobito u javnom sektoru, pravosuđu i javnim nabavama. Prema ranijim izvješćima, zemlje regije već godinama stagniraju ili bilježe pad u ocjenama.

Indeks percepcije korupcije služi kao globalni barometar povjerenja u državne institucije i učinkovitost vladavine prava. Zemlje koje se nalaze pri vrhu liste nerijetko su i najstabilnije, najrazvijenije i najprivlačnije za investitore, dok niže rangirane države često pate od sistemskih problema koji usporavaju njihov ukupni razvoj.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO