Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić otputovao je u srijedu u Bruxelles, gdje se sastao sa generalnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
Vučić je nakon sastanka rekao da se ne moraju uvijek sve stvari vidjeti istim očima, ali i da Srbija poštuje KFOR i NATO.
''Nastavljamo poštovati mandat KFOR-a u skladu sa rezolucijom 1244. Za nas su mir i stabilnost prioritet. Srbija će se držati međunarodnog javnog prava, rezolucije, Bruxelleskog sporazuma. Razgovori sutra će biti teški, nismo suglasni ni po jednom pitanju'', rekao je Vučić.
Kako je naveo, ponovio je Stoltenbergu da Srbija ostaje vojno neutralna zemlja.
''Svima smo dojadili u Bruxellesu, znam da im je teško slušati naše jadikovke i žalopoljke. Mi smo našu poziciju objasnili, dostavio sam listu upada na sjever Kosova, napade na srpsko stanovništvo'', rekao je Vučić.
Naveo je i da je načelnik Generalštaba Vojske Srbije, po njegovom naređenju, stupio u kontakt sa zapovjednikom KFOR-a, kritične noći početkom kolovoza što je, ističe, značajno uticalo na smirivanje tenzija i ublažavanje krize na Kosovu.
Govoreći o bilateralnim odnosima Srbije i NATO-a, Vučić je rekao da je Stoltenbergu još jednom prenio da je Srbija vojno neutralna zemlja, što će i ostati, i neće se u tom blokovskom smislu opredjeljivati.
''Imamo povijest koja nije laka ni jednostavna, ali želimo učvrstiti dalju suradnju sa KFOR-om i NATO-om, da izbjegnemo svaku vrstu mogućnosti da dođe do eskalacije i sukoba'', poručio je Vučić.
Odgovarajući na pitanja o prelasku graničnog prelaza što su, kako su tvrdili pojedini albanski mediji, učinile srpska vojska i policija, Vučić je rekao da se to nijednog trenutka nije dogodilo.
''Lagali su za to kao što lažu i za sve drugo'' rekao je on, dodavši da "isto tako lažu 180 dana da će Srbija da napadne nekoga u regiji".
Kazao je i da je zahvalan NATO-u što sa takvim neistinama nije izlazio, "za razliku od nekih drugih".
Stoltenberg se na to nadovezao, rekavši da se uloga NATO na Kosovu zasniva na jasnom mandatu UN-a, da je KFOR neutralan, da neće biti uključen u sukob, već da je njegova uloga da osigura sigurnost svim zajednicama.
Poslije sastanka sa Vučićem, predviđeno je da Stoltenberg razgovara i sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem.
Uoči odlaska u Brisel, Vučić je rekao da ne zna šta može da očekuje od razgovora, ali je istakao važnu ulogu NATO-a i KFOR-a na Kosovu.
Nakon ovog, slijede sastanci sa izaslanicima: za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčkom i izaslanikom SAD-a za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom.
Tokom sutrašnjeg dana, na agendi su razgovori sa šefom evropske diplomatije Žozepom Boreljom i izaslanikom Lajčkom, nakon čega će, u okviru dijaloga Beograda i Prištine i uz evropske posrednike, uslijediti sastanak i sa Kurtijem, piše Avaz.