Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Program reformi BiH za 2024. godinu, koji je predložila Komisija za suradnju s NATO-om, a koji će biti dostavljen u sjedište NATO saveza u Bruxellesu.
Ovim dokumentom omogućava se kontinuiran rad institucija BiH na utvrđivanju prioriteta i realizaciji obveza koje proizlaze iz sudjelovanja BiH u NATO programu "Partnerstvo za mir", prenosi N1.
Program reformi obuhvaća pet poglavlja koja se odnose na politička i ekonomska, obrambena i vojna pitanja, resurse, sigurnost i pravna pitanja.
Program reformi BiH dio je NATO-ovog MAP programa (Membership Action Plan – Akcijski plan za članstvo), koji pomaže zemljama aspiranticama da se pripreme za članstvo. Iako MAP ne jamči članstvo u NATO-u, on sadrži reformske smjernice u područjima obrane, politike, ekonomije, sigurnosti i zakonodavstva.
BiH je poziv za MAP dobila još 2010. godine, ali ga nije mogla aktivirati zbog unutarnjih nesuglasica, prvenstveno vezanih za knjiženje vojne imovine.
Uz MAP, postoji i ANP (Annual National Program – Godišnji nacionalni program), koji države podnose NATO-u u sklopu MAP-a kako bi predstavile planirane reforme u obrambenom sektoru i drugim područjima.
U BiH je ANP postao političko pitanje – dok su bošnjačke i hrvatske stranke zagovarale njegovu predaju, srpske stranke, posebice SNSD, protivile su se, smatrajući ga korakom prema članstvu u NATO-u.
Zbog toga je 2019. godine postignuto kompromisno rješenje u obliku Programa reformi, koji je blaža verzija ANP-a. Iako omogućava suradnju s NATO-om, ne podrazumijeva formalni korak ka članstvu.
Trenutno se BiH formalno nalazi u MAP procesu, ali kroz "Program reformi", koji je prilagođen unutarnjem političkom konsenzusu.
Posljednji put Program reformi poslan je 2022. godine, tada za 2021. i 2022. godinu.