
Vijeće za djecu Federacije Bosne i Hercegovine izrazilo je duboku zabrinutost povodom nedavnog događaja u Brčko distriktu, gdje je zatečeno 31 dijete za koje postoji osnova sumnje da su potencijalne žrtve trgovine ljudima, što ukazuje na sustavne nedostatke u zaštiti najranjivijih članova društva.
"Ovaj slučaj naglašava hitnu potrebu za jačanjem referalnog mehanizma i međuinstitucionalne suradnje, kako bi se osigurala pravovremena identifikacija, zaštita i podrška žrtvama", navode iz Vijeća za djecu FBiH.
Istaknuli su kako poseban izazov predstavlja nepostojanje specijaliziranih sigurnih smještajnih kapaciteta za djecu žrtve trgovine ljudima.
"Vijeće poziva sve relevantne institucije na svim nivoima vlasti da hitno osiguraju izgradnju i funkcioniranje sigurnih kuća namijenjenih djeci žrtvama trgovine ljudima, kao i održiv sustav pružanja psihološke, pravne i medicinske podrške te dugoročnih programa prevencije i reintegracije", naveli su.
Medije su zamolili da u izvještavanju o ovakvim slučajevima postupaju s maksimalnom odgovornošću.
"Nužno je poštovati pravo djece na privatnost i dostojanstvo te izbjegavati sadržaje koji mogu dovesti do dodatne viktimizacije. Mediji imaju ključnu ulogu u podizanju svijesti o ovom problemu, ali istovremeno moraju osigurati da njihovo izvještavanje ne ugrožava interese i sigurnost djece", naglasili su.
Poručili su kako će pažljivo pratiti ovaj slučaj i aktivno raditi na unapređenju sustava zaštite djece u Bosni i Hercegovini, vodeći se načelom najboljeg interesa djeteta, u skladu s Konvencijom o pravima djeteta.
"Ovaj slučaj mora poslužiti kao poziv na akciju za sve relevantne aktere kako bi se osigurala sigurna budućnost za svako dijete", zaključili su.
Podsjetimo, na prijedlog Tužiteljstva Brčko distrikta BiH, Osnovni sud Brčko distrikta u petak je odredio pritvor za Zahidu Đogo (72) i njezina sina Aliju Đogu (38) iz Brčko distrikta BiH, zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili kazneno djelo "Zapuštanje ili zlostavljanje djeteta".
Pritvor je određen zbog postojanja posebnih okolnosti koje ukazuju da bi osumnjičeni mogli ometati kazneni postupak utjecajem na svjedoke, suučesnike ili pomagače.
S druge strane, Osnovni sud u Brčkom nije prihvatio prijedlog Tužiteljstva za pritvor V.P. (29) iz Banja Luke, jer nije utvrđeno postojanje osnovane sumnje o njezinoj uključenosti u kazneno djelo.
Također, za H.H. (52), Š.L. (37), O.Š. (25), H.S. (37) i H.N. (41), koji su uhićeni 26. veljače, Tužiteljstvo je nakon intenzivnog saslušanja utvrdilo da trenutačno nema zakonskih razloga za podnošenje prijedloga za određivanje pritvora.