
Državni tužitelj Nermin Ćosić je u završnoj riječi na suđenju Miloradu Dodiku zatražio kaznu zatvor bližu najvišoj kazni koja je predviđena za ovo krivično djelo a to je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Dodik i direktor Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić optuženi su jer su omogućili da se u toj tiskovini objave dva zakona što ih je donio entitetski parlament iako ih je neposredno nakon toga temeljem svojih ovlasti poništio visoki predstavnik međunarodne zajednice Christian Schmidt.
Također je za Dodika i Lukića predložio da im se izrekne sigurnosna mjera zabrane obavljanja funkcije u trajanju od deset godina i za Dodika prestanak vršenja funkcije predsjednika RS, a za Lukića direktora Službenog Glasnika.
Optužnica u ovom predmetu podignuta je početkom prošle godine, a suđenje počelo 5. veljače 2023. Dodik i Lukić se terete da su od 1. do 9. srpnja 2023. u Banja Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. srpnja iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS, poduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.
Navodno će presuda biti izrečena sljedećeg tjedna, a iz Republike Srpske najavljene su radikalne mjere ako dođe do osuđujuće presude.
Dodik se u ponedjeljak navečer iza zatvorenih vrata u Banjoj Luci sastao s najbližim suradnicima kako bi odlučili što će poduzeti bude li on osuđen.
Nakon toga sastanka medijima je dostavljeno priopćenje puno prijetećih najava u kojima je očekivana presuda Dodiku označena "državnim udarom".
"Narodna skupština, vlada i sve institucije RS djelovat će na način da će donijeti radikalne odluke kao odgovor na bilo koju presudu Suda BiH. Također, svi predstavnici srpskog konstitutivnog naroda u RS na razini BiH, kao i svi zaposleni u tijelima BiH povući će se iz zajedničkih institucija i prekinuti rad", stoji u priopćenju.
Dodik i njegovi suradnici među kojima je i predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović konstatirali su kako je "bilo kakva" presuda Suda BiH pravno nasilje i predstavlja državni udar na BiH i RS te stoga RS na to "neće ostati nijema".