Odvjetnik Goran Bubić zatražio je danas tijekom iznošenja završnih riječi pred Sudom BiH da bude oslobođen predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kome se sudi za "nepoštovanje odluka" Kristijana Šmita, ukazavši da je u ovom predmetu riječ o krivičnom prodoru prava u sferu politike.
Bubić je rekao da se polazi od toga, čak i da je visoki predstavnik legitiman, da nema krivične odgovornosti predsjednika Republike jer je riječ o djelu malog značaja - stavljanje potpisa na ukaze.
"Ukazi ništa ne mijenjaju i nemaju pravne posljedice, dok tužilac u optužnici iznosi bitnu tvrdnju da je Schmidt donio odluke kojim se poništavaju zakoni u Narodnoj skupštini Republike Srpske i spriječio njihovo stupanje na snagu", istakao je Bubić.
Obrana Dodika rekla je sutkinji Seni Uzunović da će im za iznošenje završnih riječi trebati još minimalno četiri sata, od čega bi dva potrošili odvjetnici, a dva sam predsjednik Srpske Milorad Dodik.
Dodali su kako bi trebala postojati mogućnost dodatnog termina za iznošenje završnih riječi na što je sutkinja Uzunović rekla da je na početku današnjeg ročišta zatražila i od tužitelja i od obrane da budu precizni, jasni i kratki u svojim izlaganjima.
Bubić je rekao da iza Dodika stoji podrška birača, a iza Schmidta kontroverzan mandat.
"Visoki predstavnik nije valjano imenovan", rekao je Bubić i naveo kako je obrani onemogućeno da dokaže legitimitet diplomata.
On je ukazao da je Dodik bio dužan potpisati ukaz, jer bi u suprotnom prekršio Ustav i zakletvu i izložio se opasnosti krivičnog progona.
"Veći broj pravnih eksperata uvjerili su Dodika da se nalazi u zoni politike, a ne krivičnog prava", rekao je odvjetnik te dodao kako zakoni nisu primjenjivani i nisu imali pravne posljedice.
"U optužnici se tvrdi kontradikcija da je zakonodavni postupak u toku, a istovremeno da je Schmidt zakone poništio", napomenuo je.
Naveo je da je Schmidt sporne odluke donio bez ikakve pravne procedure u paketu, te očekivao političku reakciju Dodika.
"Ovim izmjenama krivičnog zakona radi se o pucnju u leđa i klopci Dodiku s obzirom na to da Schmidt nije slijedio praksu visokih predstavnika kada su bili legalni, čime se stvorila magla s ciljem eliminacije Dodika iz političkog života", rekao je Bubić te dodao da se njegov branjenik našao u krivičnopravnoj zoni, a da toga nije bio svjestan.
Istaknuo je da je Dodik potpisao ukaz, zbog kojeg mu se sudi, prije nego što je nametnuta odluka Christiana Schmidta o izmjeni Krivičnog zakona BiH stupila na snagu.
Bubić je objasnio da je Schmidt izmjene Krivičnog zakona donio 1. srpnja 2023. godine, a da su u "Službenom glasniku BiH" objavljene 7. srpnja, isti dan kada je i Dodik potpisao ukaz.
Bubić je naglasio da po Ustavu BiH nema visokog predstavnika.
"Ovdje imamo podvalu gdje se odluke Schmidta žele predstaviti međunarodnim pravom", rekao je Bubić i dodao da se Schmidtova odluka ne može predstavljati kao međunarodna volja.
Bubić je rekao da dva zakona koja je donijela Narodna skupština Republike Srpske, a koje je Schmidt poništio, nitko nije ni pokušao primijeniti.
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zatražilo je u srijedu da Suda BiH čelniku bosanskih Srba Miloradu Dodiku izrekne zatvorsku kaznu i desetogodišnju zabranu obnašanja političkih dužnosti u toj zemlji.
U završnoj riječi nakon dokaznog postupka koji je potrajao godinu dana, tužitelj Nedim Ćosić je na ročištu u srijedu na Sudu BiH u Sarajevu ocijenio kako je izvan razumne sumnje dokazana utemeljenost navoda iz optužnice koja optuženike tereti za nepoštivanje odluka visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta.
Osim Dodika, za to je kazneno djelo optužen i direktor Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić. Tužitelj Ćosić smatra da je jasno dokazano da su obojica kriva, a uz to su djelovali s umišljajem i opetovano se javno hvalili da su kršili odluke visokog predstavnika.
Otegotnom okolnošću za Dodika tužiteljstvo smatra i njegovo višekratno nepoštivanje državnog suda i tužiteljstva.
"Dodik i Lukić su počinili ovo kazneno djelo s izravnim umišljajem", kazao je Ćosić.
Stoga je predložio sudu da Dodika i Lukića proglasi krivima i osudi na kazne "blizu" maksimalne koja iznosi pet godina zatvora. Želi i da sud kao dodatnu mjeru izrekne i zabranu Dodiku da obnaša dužnost predsjednika RS i da mu se dodatno na razdoblje od deset godina zabrani obnašanje bilo koje izborne dužnosti u BiH.
Za Lukića je predložio smjenu s pozicije direktora Službenog glasnika RS.