Transparency International u BiH (TI BiH) upozorava da imenovanje Nikole Špirića u Komisiju za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) obesmišljava sve napore u borbi protiv korupcije.
Kako se navodi u peiopćenju TI BiH, Parlamentarna skupština je u parlamentarno tijelo izabrala političara koji je prema službenim saznanjima američke vlade umiješan u visoku korupciju i primanje mita u vezi s javnim funkcijama koje je obavljao. Špiriću i njegovoj obitelji je zabranjen ulazak u SAD zbog umiješanosti u korupciju.
''Komisija kao nezavisno tijelo Parlamentarne skupštine nadzire rad APIK-a, i ima ključnu ulogu u postupku imenovanja i razrješenja rukovodstva jedine institucije čiji je mandat posvećen isključivo borbi protiv korupcije. Imenovanjem Špirića zakonodavna vlast daje mogućnost političaru koji je suočen s najozbiljnijim optužbama za korupciju da prati, nadzire i utiče na rad agencije za borbu protiv korupcije'', navode iz TI BiH.
TI BiH podsjeća da je uloga Komisije i dosad bila kontroverzna, pa je posljednji objavljen izvještaj o radu Komisije onaj za 2017. godinu, dok je posljednja sjednica održana prije više od dvije godine. Koliko je neefikasan parlamentarni nadzor, pokazuje i to da isto toliko nije izabran zamjenik direktora APIK-a.
Također podsjeća i na upozorenje federalnih revizora da od 2015. godine nisu stvoreni uvjeti da se primjenjuje Zakon o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala u FBiH jer nisu osigurani smještajni kapaciteti za posebne odjele za suzbijanje korupcije, organiziranog i međužupanijskog kriminala pri Tužiteljstvu i Vrhovnom sudu FBiH. Istovremeno, prvi zamjenik vrši dužnost glavnog federalnog tužioca iako je istekao period na koji je imenovan, a u Federalnom tužiteljstvu se povećava broj neriješenih predmeta.
''Neefikasan parlamentarni nadzor nad nezavisnom institucijom za borbu protiv korupcije i imenovanje političara koji je optužen za visoku korupciju u parlamentarno tijelo koje prati rad te institucije, ali i otpor vlasti da osiguraju sredstva za posebne tužiteljske odjele za organizirani kriminal i korupciju, otkrivaju da u Bosni i Hercegovini ne postoji niti minimum političke volje za borbu protiv korupcije. Umjesto da se stvaraju uvjeti za borbu protiv korupcije, stvaraju se zakonske, institucionalne i financijske pretpostavke da se osujeti svaki pokušaj borbe protiv korupcije '', priopćeno je iz TI BiH.
Nikola Špirić, koji je na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država zbog korupcije, imenovan je službeno kao član Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.
Parlamentarna skupština BiH je na 6. sjednici Doma naroda, održanoj 28. svibnja 2020. godine, i na 12. sjednici Zastupničkog doma, održanoj 15. rujna 2020. godine, donijela odluku o imenovanju Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, navodi se u Službenom listu BiH.
Odluka je stupila na snagu 15. rujna 2020. godine, ali je tek sada objavljena u Službenom listu BiH.
Na period od četiri godine imenovani su Halid Genjac, Borjana Krišto i Nenad Stevandićć iz Zastupničkog doma i Nikola Špirić, Amir Fazlić i Bariša Čolak iz Doma naroda.
Naime, u 2018. godine Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele su sankcije Špiriću zbog vjerodostojnih informacija o tome da je Špirić "uključen u javnu korupciju". Na crnoj listi SAD-a završio je zbog ometanja javnih procesa vezanih za rad OSA-e.
"Državni sekretar SAD-a Michael Pompeo i Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a posjeduju vjerodostojne informacije da je gospodin Nikola Špirić bio uključen u javnu korupciju i ostvario korist od nje,Stevandićući ostvarivanje nepropisne koristi tokom obavljantokom obavljanjaja i ometanja javnih procesa tokom svog mandata kao člana Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine", poručeno je iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a.