bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Usvojen zakon

Strože kazne za nasilje u obitelji: Uvodi se elektronička narukvica, SOS linije i veće kazne za kršenje zaštitnih mjera

Dom naroda PFBiH usvojio je Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, uvodeći strože kazne i elektroničke narukvice za nasilnike.
04.03.2025. u 14:28
text

Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine jednoglasno je usvojio Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja nad ženama.

Elektronička narukvica za nasilnike

Ovim zakonom, između ostalog, uvodi se elektronička narukvica za nasilnike kojima su izrečene mjere zabrane prilaska, kako bi policija mogla pratiti poštuju li ih te pravovremeno intervenirati u slučaju pokušaja kršenja mjere. Također, uvode se hitne mjere zaštite koje provode policijski organi, piše N1.

Zastupnički dom PFBiH usvojio je ovaj zakon jednoglasno 4. veljače.

Veće kazne i bolja zaštita žrtava

Zakonom je predviđeno da Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, uz tehničku podršku Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, osigura uspostavu 24-satne besplatne SOS telefonske linije koja će pokrivati cijelu Federaciju BiH. Ova linija pružat će savjete i podršku žrtvama nasilja, uz povjerljivost i anonimnost.

Nasilje je definirano kao tjelesna, psihička ili ekonomska povreda, a zakon jasno propisuje što se smatra nasiljem te koje mjere se poduzimaju u slučaju njegova počinjenja. Predviđeno je da zaštitu i pomoć žrtvama pružaju javne ustanove, uključujući pravo na besplatnu medicinsku skrb, psihološku pomoć, pratnju osobe od povjerenja i druge oblike podrške.

Propisane i hitne mjere zaštite

Uvodi se i procjena rizika za sve žrtve nasilja, s posebnim naglaskom na rizik od smrtnog ishoda ili ponavljanja nasilja. Pritom se razmatraju faktori poput posjedovanja vatrenog oružja, prethodnih slučajeva nasilja u obitelji, prijetnji ubojstvom ili samoubojstvom, mentalnog zdravlja počinitelja te zlouporabe alkohola ili droga, kao i eventualni sukobi oko skrbništva nad djecom.

Također, propisane su hitne mjere zaštite, uključujući udaljenje nasilnika iz stana ili kuće, zabranu povratka, zabranu prilaska žrtvi (posebno djeci), zabranu komunikacije i druge mjere. Nadležni policijski organi obavezno naređuju zaštitne mjere te obavještavaju tužiteljstvo, a one mogu trajati do 48 sati.

Kazna zatvora za kršenje zaštitnih mjera sada je povećana na tri godine, a zakon izričito propisuje da se kazna ne može otkupiti.

 

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO