Stranke sjedaju: Nađeno je rješenje za Mostar?
''U neformalnim razgovorima prilikom otvaranja novog mosta došli smo do zaključka da treba početi razgovarati.''

Stranke sjedaju: Nađeno je rješenje za Mostar?

Vijesti / Politika | 16. 02. 2018. u 14:02 Bljesak.info / Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Mostar će biti ustrojen kako jedna izborna jedinicu u kojoj bi se gradonačelnik i dva dogradonačelnika birali direktno na izborima, što do sada nije bio slučaj. Što se tiče Gradskog vijeća zadržale bi se maksimalne i minimalne kvote, odnosno da jedan narod može imati maksimalno 15, a minimalno 4 vijećnika, objavio je Dnevni list saznanja o rješenjima  koja se tiču izmjena Izbornog zakona BiH, a koje su vezane i za Grad Mostar.

Predsjednik županijskog odbora SDP- a Hercegovačko-neretvanske županije Zoran Mikulić je potvrdio za Dnevni list kako su se SDP, HDZ i SDA načelno dogovorili da se počne s razgovorima oko Mostara, jer su svi prijedlozi ''ispucani'', a i krajnje je vrijeme da se dođe do nekog rješenja, jer Mostar točno deset godina nije imao izbore.

''U neformalnim razgovorima prilikom otvaranja novog mosta došli smo do zaključka da treba početi razgovarati. Svi su se tada složili da sjednemo i pokušamo naći kompromisno rješenje'', rekao je i dodao kako još nije dogovoreno tko će biti domaćin sastanka.

''Ja mislim da u razgovore treba uključiti i druge parlamentarne stranke. Međutim, svi znamo da su ključni akteri u ovoj priči HDZ i SDA'', kaže Mikulić.

Na pitanje postoji li već gotovo rješenje iz međunarodne zajednice za Mostar, Mikulić kaže da se u političkim strankama govorka o tome, no da službenu potvrdu nema.

Predsjednik mostarskog odbora HDZ-a BiH Damir Džeba kaže kako su upoznati s tim da bi razgovori trebali početi, te da čekaju poziv od SDA ili SDP-a.

''Što se tiče HDZ-a mi smo uvijek otvoreni za razgovore. Mi ostajemo pri svom prijedlogu izmjena Izbornog zakona vezanih za Mostar, jer je naš prijedlog samo odbačen u Parlamentu, a da nitko nije podnio amandman. Možda ako budemo razgovarali o njemu dođemo do rješenja'', kaže Džeba.

Demantirao je informaciju da stranke u Mostaru sjedaju da razgovaraju o već gotovom rješenju iz međunarodne zajednice.

 

Prijedlog HDZ-a za Mostar bio je pet izbornih jedinica, s tim da se dosadašnje područje Jugozapad, Stari Grad i Centralna zona spoje u jedno. SDA je predlagao da ostanu dosadašnja gradska područja, te da Centralna zona bude još jedno područje.

SDP i DF predlagali su spajanje dosadašnjih šest izbornih područja i centralne gradske zone u tri gradska izborna područja, centar, sjever i jug. Iz njih bi se kao i dosad biralo 18 vijećnika u Gradsko vijeće, ali bi broj mandata bio znatno drugačije raspoređen, s obzirom na broj potencijalnih birača. Ostalih 17 vijećnika biralo bi se na području grada kao jedne izborne jedinice tzv. gradske liste.

Iako izbori u Mostaru nisu održani čak deset godina taj problem posljednje dvije godine nije bio u fokusu ni domaćih političara, ni međunarodne zajednice. Središnje izborno povjerenstvo ne raspisuje izbore za Mostar, jer nije provedena odluka Ustavnog suda BiH da se izmijeni Izborni zakon BiH u dijelu koji se odnosi na grad Mostar.

Ustavni sud BiH 2010. godine po apelaciji hrvatskih izaslanika iz Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH donio je odluku da su dijelovi izbornog zakona za Mostar diskriminatorski i da se trebaju mijenjati. Mostar je do tada imao specifična izborna pravila koja je 2004. godine donio tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown kako bi ujedinio Mostar. U Gradsko vijeće Mostara biralo se maksimalno po 15 Hrvata i Bošnjaka, četvoro Srba i jedan iz reda ostalih.

Parlamentarna skupština BiH do sada  nije provela odluku Ustavnog suda BiH, a pregovori o izbornim pravilima u Mostaru prebačeni su isključivo na HDZ BiH i SDA koje ne uspijevaju doći do dogovora.

Da bi se izbori u Mostaru održali potrebno je uraditi izmjene zbornog zakona BiH u dijelu za grad Mostar, koje podrazumijevaju da broj vijećnika u Gradskom vijeću bude proporcionalan broju birača na području cijelog grada, što do sada nije bio slučaj.

Vijeće za implementaciju mira u više navrata je pozivalo da se dođe do dogovora i održe izbori u Mostaru, ali bez rezultata. Mostar već godinama nema zakonodavnu vlast, a jedina vlast u gradu je gradonačelnik Ljubo Bešlić koji je ušao u četvrti mandat i to u drugi po redu bez izbora.

Dnevni list navodi kako će razgovori SDA, HDZ-a i SDP-a oko problema neodržavanja izbora u Gradu Mostaru početi do kraja veljače.

Kopirati
Drag cursor here to close