Predsjednik Programskog vijeća HDZ-a 1990 Martin Raguž sudjelovao je na summitu Europske pučke stranke (EPP) o Zapadnom Balkanu u Podgorici, gdje se sastao s predsjednikom EPP-a Manfredom Weberom, visokim predstavnikom Christianom Schmidtom te brojnim europskim i regionalnim političkim dužnosnicima.
Tijekom panela ''Ujedinjeni u EU integracijama'' Raguž je predstavio političke ciljeve HDZ-a 1990 te govorio o izazovima koji koče BiH na europskom putu. Naglasio je da je ključno strateško partnerstvo s EU-om, kako bi se osiguralo ekonomsko, kulturno i infrastrukturno povezivanje regije.
Dayton i politička krizaRaguž je istaknuo kako je Daytonski mirovni sporazum povijesni dokument koji je zaustavio rat, ali i omogućio reintegraciju BiH. Međutim, smatra da 30 godina nakon njegova potpisivanja postoje ozbiljna ograničenja te da je propušteno mnogo prilika za napredak.
''Nevjerojatno je da, unatoč povijesnoj šansi za europske integracije, danas svjedočimo pokušajima rušenja Daytonskog sporazuma i otvorenim prijetnjama secesijom'', upozorio je Raguž.
Prema njegovim riječima, institucionalna i politička kriza potvrđuje da je BiH zapravo ostala u stanju ''zamrznutog konflikta'', pri čemu se ponovno pojavljuju političke agende koje ugrožavaju stabilnost države.
Put prema europskoj BiHKao rješenje, Raguž predlaže „europeizaciju Daytona“, što bi značilo integraciju europskih vrijednosti u postojeće ustavno uređenje BiH. Naglasio je da je ključno jačanje pravne države, uklanjanje diskriminacije i izgradnja društva jednakih šansi za sve građane.
''Vrijeme je da se okrenemo međusobnom poštovanju i zajedničkoj budućnosti u europskoj obitelji. Nikada više ne smijemo dopustiti ratove i sukobe koji će kočiti razvoj ovog prostora'', poručio je Raguž.
Smatra da Europska pučka stranka (EPP) ima ključnu ulogu u procesu proširenja EU-a te da bi se Zapadni Balkan trebao hitno institucionalno mapirati kako bi se osigurao mir i stabilnost u regiji.
''Europska integracija naših zemalja jamči stabilnost i omogućuje rješavanje svih otvorenih pitanja na temelju utvrđenih kriterija, a ne sukobima i političkim manipulacijama'', zaključio je Raguž.