Transparency International u Bosni i Hercegovini (TIBiH), Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Udruženje građana 'Zašto ne' prezentirali su zajedničku platformu Odgovorno.st, koja će građanima za naredne opće izbore pružiti podatke o integritetu i aktivnostima političara.
Radi se o nevladinim organizacijama koje su posvećene vladavini prava, transparentnosti i borbi protiv korupcije. Zajedno su pokrenule portal o odgovornosti odnosno integritetu političara, koji će građanima (prije narednih izbora 2026. godine) ponuditi detaljne informacije o kandidatima i strankama.
Organizacije su tijekom prezentiranja platforme govorili o provođenju zakona i strategija protiv korupcije kroz ispunjenost antikoruptivnih mjera institucija u 2024. godini, financiranju političkih partija, indeksu otvorenosti institucija i zabilježenim trendovima u 2022. i 2023. godini, antikoruptivnim predizbornim obećanjima te dosljednosti u izjavama političkih aktera i raspodjeli javnih sredstava.
Srđan Trajić iz TIBiH kazao je na konferenciji za medije da će, sve što rade i čime se bave te tri organizacije, objediniti na platformi Odgovorno.st i na osnovu toga izraditi mjerljive indikatore i pokazatelje da bi se mogla adekvatno pratiti odgovornost institucija, funkcionera i političkih partija.
"Sa stanovišta institucionalne odgovornosti, ta platforma prati provođenje antikorupcijskih mjera i zakona te transparentnost institucija u pogledu objavljivanja ključnih informacija o javnim nabavkama, izdvajanjima za udruženja građana, kao i ono što revizori zamjere tim institucijama" - naveo je.
Prate i internu transparentnost političkih partija, u smislu objavljivanja podataka o njihovom radu, kao i usklađenost stanja što ga prikazuju u financijskim izvještajima u odnosu na podatke prikupljene kroz monitoring izborne kampanje, kao i individualnu odgovornost funkcionera i potencijalne sukobe interesa.
Lamija Haračić iz Organizacije Zašto NE kaže da se institucionalna odgovornost odnosi na odgovornost javnih institucija da djeluju transparentno, zakonito i u skladu s preuzetim obavezama u borbi protiv korupcije.
Prema rezultatima iz prošle kalendarske godine, nije došlo do značajnog pomaka u otvorenosti institucije u BiH prema građanima i javnosti. Najotvorenija institucija je Vijeće ministar BiH te pojedina državna ministarstva, a na začelju su entitetska ministarstva.
Azra Husarić Omerović iz Balkanske istraživačke mreže kaže da će, kroz tu platformu pratiti i individualnu odgovornosti funkcionera, njihov rad i aktivnosti na borbi protiv korupcije, realizaciju planova te ukazivati na eventualni sukob interesa.
Ona kaže da će tako objediniti podatke o više od 450 pojedinaca (javnih funkcionera), uglavnom s državnog i entitetskog nivoa.
Iskustva iz dugogodišnjeg rada objedinit će na toj platformi TI u BiH, koji prati način zloupotrebljavanja javnih sredstava za korist kandidata i političkih stranaka i kako djeluju izmjene Izbornog zakona.
Udruženje 'Zašto ne' prati koliko kandidati i stranke ispunjavaju predizborna obećanja dok BIRN BiH/Detektor, kroz monitoring izbornih procesa, mapira mržnju u govorima i objavama kandidata.