Najveće europske investicijske banke zabilježile su u prvom kvartalu 2025. godine najbolje rezultate u trgovanju dionicama i obveznicama u posljednjih deset godina, zahvaljujući povećanoj volatilnosti na financijskim tržištima izazvanoj neizvjesnostima u američkoj trgovinskoj politici.
Banke UBS, BNP Paribas, Societe Generale, Barclays i Deutsche Bank zajednički su ostvarile prihod od 13 milijardi eura, što je njihov najveći kvartalni prihod u ovom segmentu od 2015. godine, objavio je Financial Times.
U istom razdoblju, velike američke banke s Wall Streeta zaradile su gotovo 37 milijardi dolara od trgovine, a tržišna nestabilnost dodatno je potaknuta carinskim prijedlozima bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji se vratio u fokus investitora najavom novih recipročnih carina.
''Tržišna volatilnost u velikoj mjeri podržava bankarsko poslovanje u tom segmentu, kao što je bio slučaj i kod nas'', izjavio je glavni izvršni direktor banke Societe Generale Slawomir Krupa.
Švicarska banka UBS zabilježila je rast prihoda od trgovanja od gotovo 30 posto na godišnjoj razini, dosegnuvši 2,3 milijarde eura. BNP Paribas ostvario je rekordnih 2,8 milijardi eura kvartalnog prihoda, dok je Societe Generale u trgovini dionicama povećao prihode za više od 20 posto, na 1,06 milijardi eura.
Deutsche Bank, koja se više ne bavi trgovanjem dionicama, povećala je prihode u segmentu trgovine obveznicama, valutama i robom za 17 posto, dok je britanski Barclays u istom segmentu zabilježio rast od 21 posto, nadmašivši tako američke konkurente.
Europske banke posljednjih mjeseci bilježe oporavak nakon godina slabijih povrata i dividendi, zahvaljujući višim kamatnim stopama i nastavku tržišne volatilnosti koja traje od pandemije i energetske krize.
Prethodno rekordno razdoblje u trgovanju za ove banke bilo je prvo tromjesečje 2022. godine, s ukupnim prihodom od 12,8 milijardi eura.
Značajan doprinos u ovom sektoru donedavno je imao i Credit Suisse, prije nego što je došlo do njegove integracije u UBS.
Glavni izvršni direktor UBS-a, Sergio Ermotti, izjavio je da je tržišna aktivnost ostala visoka i početkom drugog kvartala, s pojedinim danima u kojima je obujam trgovanja nadmašio vrhunce iz pandemije za 30 posto.
Međutim, analitičar Citigroupa Andrew Coombes upozorava da bi moglo doći do postepene normalizacije tržišta, budući da se, prema riječima Ermottija, već osjeća određeni zamor među investitorima.