Vlada RS

Pismo UN-u: Što je cilj SDA? 

Podsjeća se da SDA u deklaraciji od 14. rujna 2019. godine poziva na "regionaliziranu državu pod nazivom Republika BiH, sa tri nivoa vlasti - državnim, regionalnim i lokalnim".
Vijesti / Politika | 11. 05. 2022. u 09:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Političko Sarajevo, a naročito najveća bošnjačka stranka u BiH - SDA intenzivirala je napore na razgradnji dejtonskog ustavnog sustava s ciljem ostvarivanja potpune bošnjačke dominacije u BiH'', navodi se u prilogu izvještaju Vlade Republike Srpske Vijeću sigurnosti UN.

U prilogu se navodi da je osnivač SDA Alija Izetbegović u svojoj Islamskoj deklaraciji iznio stav da "nema mira ni koegzistencije između islamske vjere i neislamskih društvenih i političkih institucija" i da taj stav SDA nikada nije opovrgla niti ublažila.

Potpuna dominacija

"Iako SDA pokušava da se SAD i Europi predstavi kao relativno umjerena, osnovana je kao islamistička, ostala je islamistička, a među njenim glavnim pristalicama su najfundamentalističkiji i najradikalniji islamistički elementi u BiH", navodi se u prilogu, kojeg je objavila Srna.

Cilj stranke je, kako se navodi, potpuna dominacija Bošnjaka i SDA na svakom četvornom kilometru BiH.

Vlada Srpske ukazuje da je sin Alije Izetbegovića, Bakir, koji je sada predsjednik SDA, naslijedio ekstremističke stavove svog oca, koji su sve samo ne pacifistički.

"Usvojenom platformom, SDA traži potpuno ukidanje dejtonskog uređenja - uključujući entitete i mehanizme zaštite konstitutivnih naroda - u korist unitarne države u kojoj bi potpuno dominirao samo jedan konstitutivni narod - Bošnjaci", navodi se u prilogu izvještaju.

Podsjeća se da SDA u deklaraciji od 14. rujna 2019. godine poziva na "regionaliziranu državu pod nazivom Republika BiH, sa tri nivoa vlasti - državnim, regionalnim i lokalnim".

Poziv na ukidanje RS

"Ovo, naravno, nije ništa drugo nego poziv na ukidanje Republike Srpske i Federacije BiH koje su krucijalni element ustavne strukture BiH koja sprječava dominaciju jedne etničke grupe u BiH, kao i kantona u FBiH, koji su esencijalni u osiguranju glasa Hrvata u upravi", navodi se u tekstu.

Podsjeća se da je ključan razlog političke krize u FBiH izbor Željka Komšića na mjesto "hrvatskog" člana Predsjedništva BiH na izborima 2018. godine.

"Komšić, koji je izabran gotovo isključivo bošnjačkim glasovima, nominalno je hrvatski političar koji se zalaže za politički program SDA i Bošnjaka, a gotovo da ne uživa nikakvu podršku među Hrvatima", navodi se u prilogu izvještaju.

Ukazuje se da slično tome i način na koji se članovi Doma naroda FBiH biraju omogućava da područja u kojima dominiraju Bošnjaci izaberu većinu "srpskih" članova i najmanje jednu trećinu "hrvatskih" članova.

"Odbacivanje svih nastojanja da se dođe do izborne reforme od strane SDA predstavlja namjerno obespravljenje Hrvata i namjerno odbacivanje samih principa koji su u osnovi Daytonskog sporazuma. Nepopustljivost SDA, koju su članovi međunarodne zajednice prečesto podržavali, dovela je BiH u veoma tešku i neizvjesnu situaciju", navodi se u tekstu.

Komšić ignorira

Ističe se da odbijanje SDA da poštuje podjelu nadležnosti kako je predviđeno Ustavom BiH prijeti da poremeti izbore i izazove potpuni slom zakonodavnog procesa.

Vlada Srpske ukazuje da je Predsjedništvo BiH jedina institucija kojoj je Ustavom povjerena vanjska politika, a da se ministrica vanjskih poslova u Vijeću ministara Bisera Turković, umjesto da zastupa vanjsku politiku koju je odobrilo Predsjedništvo, ponaša kao ministar vanjskih poslova SDA.

Podsjeća se da je Turković prošle godine, bez ovlasti Predsjedništva BiH, osudila planove Republike Srpske da, uz pomoć Srbije, izgradi spomenik hiljadama Srba, Roma, Židova i drugih koje je fašistički ustaški režim ubio u koncentracionom i logoru smrti Jasenovac tijekom Drugog svjetskog rata.

Također, kako se navodi, Turković se prošle godine, i ovaj put bez ovlasti, sastala u Teheranu s tvrdolinijaškim islamističkim predsjednikom Irana, usprkos tome što je opće poznato da mu se na teret stavlja uloga u masovnim pogubljenjima političkih zatvorenika tijekom osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Dodaje se da i član Predsjedništva BiH Željko Komšić često ignorira činjenicu da je vanjska politika, prema Ustavu, nadležnost Predsjedništva u punom sastavu.

Preuzimanje ključnih pravosudnih funkcija

U prilogu izvještaju Vijeu sigurnosti UN ukazuje se da SDA, ne zadovoljavajući se time da manipulira samo glasanjem u BiH, kuje zavjeru da uzurpira i izmanipulira sam mehanizam izbornih procesa u BiH.

"Protupravno preuzimanje ključnih pravosudnih funkcija od strane SDA jeste u sklopu težnje za neupitnom dominacijom nad BiH", navodi se u tekstu i dodaje da SDA preuzima kontrolu nad pravosudnim i tužiteljskim pozicijama.

Podsjeća se da su u veljači 2021. godine SDA i njeni saveznici uspjeli imenovati Halila Lagumdžiju na mjestu novog predsjednika Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća čime se hvalio u intervjuu iz ožujka 2021. godine Izetbegović.

"U listopadu 2021. godine, bošnjački članovi VSTV-a smijenili su glavnu tužiteljicu BiH Gordanu Tadić, Hrvaticu, na osnovu lažnih navoda o `nemaru` nakon što se Izetbegović požalio da Tadić procesuira previše Bošnjaka. Sve i jedan Srbin i Hrvat u VSTV-u glasovali su protiv smjene, ali su ih nadglasali bošnjački članovi", navodi se u izvještaju.

Ističe se da je bošnjačka dominacija u institucijama pravosuđa evidentna i u blagim kaznama koje Sud BiH uporno izriče za ratne zločine koje su počinili Bošnjaci.

"S obzirom na uporne i agresivne postupke SDA na demontaži dejtonske ustavne strukture kako bi stekla dominaciju nad svim funkcijama vlasti u BiH, nastojanje Republike Srpske da povrati neke od ustavnih nadležnosti koje joj pripadaju, a za koje je ranije dogovoreno da se povjere razini BiH, nije ništa drugo do čin borbe za opstanak, a ne čin secesije", zaključuje se u prilogu izvještaju Vlade Srpske Vijeću sigurnosti UN.

Kopirati
Drag cursor here to close