bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Skupština HNŽ

Ministar krivnju prebacio na škole: Dok broj učenika opada, broj nastavnika raste

U srednjim školama je u odnosu na 2020. broj učenika smanjen je za 131 učenika što je 9.35 odjeljenja. Za četiri godine je nestalo je 30 odjeljenja.

''Trebalo je ranije doći do ove tematske sjednice. Ali nije kasno da razgovaramo o ovoj vrlo važnoj temi ukoliko zauzmemo ispravne stavove'', rekao je na sjednici Skupštine HNŽ-a, Adnan Velagić, ministar obrazovanja, znanosti, kulture i sporta.

Govoreći da se može uočiti da su osnovne i srednje škole u HNŽ različito pravno situirane u odnosu na ostale kantone. Rekao je kako su osnivači škola lokalne zajednice a da Vlada financira.

''Vlada i ministarstvo nemaju nikakvih ingerencija u pogledu izbora školskih odbora i direktora tako da ne mogu utjecati na politiku zapošljavanja'', rekao je i dodao kako ministarstvo daje suglasnost za natječaje i da im time prestaje svaka ingerencija te da to zadaje brojne probleme na terenu.

Govoreći o plaćama, rekao je kako je u zadnjih šest godina plaća u osnovnim školama povećana za 660 KM, a u srednjim školama za 500 KM.

''Primjećuje se da postoje značajna izdvajanja i da su ona kontinuirano uvećana'', rekao je i dodao kako osnovne i srednje škole zahvaćaju 61,57 posto ukupnih proračunskih sredstava za plaću.

Pada broj učenika

Istovremeno, s povećanjem sredstava broj učenika bilježi konstantan pad. Broj učenika u osnovnih školama u odnosu na 2020. godinu je manji za 280 što je ukupno 20 odjeljenja od po 14 učenika, koliko ih je u odjelima po novom pedagoškom standardu.

U srednjim školama je u odnosu na 2020. broj učenika smanjen je za 131 učenika što je 9.35 odjeljenja. Za četiri godine je nestalo je 30 odjeljenja. Prema tome je, rekao je ministar, trebalo biti manje nastavnika za 45.

Dok je broj učenika rapidno smanjivan, vršena su nova upošljavanja.

''Može se konstatirati da je u prethodnom razdoblju nismo imali najbolju orijentaciju kuda ide obrazovni sustav. Nalazi se u složenoj situaciji. Ona nije najgora, tragična, ona je dosta složena, ali se ne može riješiti preko noći jer nije nastala preko noći. Nitko nema čarobni štapić pa da za 14 mjeseci izliječi sve bolesti od kojih je obolio sustav. Jedini način da se izađe iz ovog problema jesu reforme koje moraju izroditi dugoročnu strategiju. No, prije početka izrade strategije potrebno je donijeti zakonske akte na kojima će ona počivati'', rekao je, između ostalog, Velagić.

Eksperimenti

Rekao je kako su počeli eksperimentalni nastavni planovi i programi u pet škola.

''Vrlo brzo ćemo imati povratnu informaciju s terena'', rekao je i dodao da, ukoliko se pokaže kao dobro, krenut će se u provođenje kompletne kurikularne reforme.

Rekao je kako su problemi koje su zatekli u ministarstvu obrazovanja su teški.

''Reforme idu sporo u svakoj branši, a u obrazovanju idu jako sporo i jako teško. Radi se o djeci, živim ljudima. Puno je lakše provesti reforme u drugim sektorima. Zato smo vrlo oprezni, ali odlučni da provedemo reforme i rasteretimo obrazovni sustav od svih anomalija od kojih trpi i boluje. Za 14 mjeseci se nije moglo puno toga uraditi. I treba vam samo 14 mjeseci da samo sagledate situaciju'', rekao je ministar zastupnicima i dodao kako bez reformi nema spasa ukoliko se ne želi da obrazovanje doživi kolaps.

Rekao je kako mu 90 posto vremena u radu oduzima štrajk prosvjetnih djelatnika.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO