Nakon jučerašnjeg sastanka u Sarajevu predstavnici stranaka Trojke i opozicije iz RS najavili su da će sporazum o novoj koaliciji na državnom nivou biti ponuđen i HDZ-u BiH. Izaslanica u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Marina Pendeš kazala je za Avaz da se o takvoj ponudi eventualno treba izjasniti rukovodstvo stranke.
''A moj bi odgovor bio, da se mene pita, s kim su dogovarali, neka ga tome i nude'', kaže Pendeš.
Dodaje da odgovor na pitanje kako izaći iz trenutačne krize trebaju dati oni koji su je napravili.
''Ne možete ne poznavati poslovnike i pokušati na jedan neprimjeren način mijenjati većine, iako je kod nas većina uvijek upitna, kad govorimo o oba doma, a na kraju i o Vijeću ministara BiH. Iako postoji koalicija, više se ne slažemo nego što se slažemo oko nekih ključnih pitanja, pa i europskog puta i europskih zakona i proračuna kao najbitnijeg zakona za svaku državu, pa tako i za BiH. U tom smislu one koji su to osmislili, ili one koji su provodili politiku nekoga tko je to osmislio treba pitati imaju li izlaznu strategiju'', ističe Pendeš.
Ona smatra da pokušaj stvaranja nove koalicije, ustvari, predstavlja novu avanturu iz koje nitko ne zna kako izaći. Pojašnjava da SNSD sa svoja tri izaslanika ima mehanizam da u Domu naroda spriječi donošenje odluka o smjeni svojih kadrova.
''Skočite u vodu, a ne znate da je tamo Nijagarin slap. Evo, da nekako prihvatimo da se mogu smijeniti gospoda iz SNSD-a, a ne mogu, ali kako će se onda, bez izaslanika iz srpskog naroda, imenovati novi? Tko će ih imenovati? Kome odgovara nered? Ne može me nitko uvjeriti da neko ovo organizirano radi, ali snosit će i odgovornost'', ističe Marina Pendeš.
Politički akteri u narednom periodu moraju se odlučiti što žele, a Pendeš upozorava da ono čemu svjedočimo na političkoj sceni ne vodi ničemu. Naglašava da je jako bitno da se ozbiljno razgovara. Pendeš je ranije u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH.
''Nitko nije spreman razgovarati o Izbornom zakonu, tako da da primjedbe, da kaže ne može u hitnoj, idemo u redovnu proceduru, ne sviđa nam se način na koji ste to predložili, mi predlažemo ovako ... na takav se način razgovara u Parlamentu, a ne a priori – mi to ne želimo. I onda se izmišljaju razlozi kako ne bi došlo do otvaranje te tačke dnevnog reda'', zaključuje Pendeš.