bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Prijedlog Pendeš

Ustavni sud: Neosnovani prigovori bošnjačkih predstavnika na prijedlog Izbornog zakona

Pendeš je u srijedu izjavila kako očekuje da će kolege u Domu naroda prepoznati potrebu za izmjenom Izbornog zakona BiH…

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas bi, kad i ako završe prepucavanja oko dnevnog reda, bi trebao razmatrati zahtjev izaslanice Marinе Pendeš (HDZ BiH) da se Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine razmatra po hitnom postupku.

Predložene izmjene tiču se izbora članova Predsjedništva BiH i Središnjeg izbornog povjerenstva BiH.

Pendeš je u srijedu izjavila kako očekuje da će kolege u Domu naroda prepoznati potrebu za izmjenom Izbornog zakona BiH kako bi se izmijenila dosadašnja praksa kroz koju se, na neki način, zloupotrebljavala izborna volja Hrvata kad je u pitanju izbor člana Predsjedništva BiH iz hrvatskog naroda.

''Išli smo u tom smjeru da napravimo izmjenu zakona da bi na neki način omogućili, osigurali, da se uistinu hrvatska volja implementira kroz izbor člana Predsjedništva BiH iz hrvatskog naroda iz onih područja gdje žive Hrvati, a ne tamo gdje ih nema. Često se kroz medijski prostor kaže kako smo time, tom izmjenom zakona, na neki način zakinuli Hrvate, na primjer, Tuzle, Sarajeva da budu kandidati, što nije točno. Ovdje se govori o potpori kandidatu, a ne o kandidatu. Taj kandidat ne mora biti iz Srednje Bosne ili iz Hercegovačko-neretvanskog kantona. On može biti, sad ću kazati, iz Lukavca. Ali je bitno da Hrvati, gdje većinski žive, daju potporu tom kandidatu'', pojasnila je Pendeš.

Predložene izmjene Izbornog zakona BiH bile su na predviđenom dnevnom redu hitne sjednice Doma naroda državnog parlamenta koja je trebala biti održana 4. travnja, ali je prekinuta zbog nedostatka kvoruma.

Inače, Ustavni sud BiH je u svojoj odluci U:3/17  već preispitivao ugrožava li prijedlog Marine Pende vitalni interes bošnjačkog naroda.

Ustavni sud je naveo da prijedlog Izbornog zakona zapravo štiti opće načelo demokracije - da jedan narod ne bira drugom narodu predstavnike.

Iako bošnjački predstavnici tvrde da je prijedlog Izbornog zakona protivan stavovima iz odluka Europskog suda za ljudska prava, Ustavni sud BiH je razmatrao i ovaj prigovor.

Ustavni sud BiH je odluci U: 3/17 naveo da je pogrešno vezati odluke Europskog suda s prijedlogom Izbornog zakona, jer za provedbe odluka Europskog suda za ljudska prava je potrebno mijenjati Ustav.

Tako su svi prigovori bošnjačkih predstavnika na prijedlog Izbornog zakona Marine Pendeš su od strane Ustavnog suda BiH ocjenjeni kao neosnovani.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO