bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Do sada nije bio diskriminatoran?

Džaferović: Prijedlog promjene Izbornog zakona proširuje diskriminaciju na konstitutivne narode

Komentirajući prijedlog Marine Pendeš o novom Izbornom zakonu, Šefik Džaferović je izjavio da se radi o antiustavnom prijedlogu zakona koji ne poštuje ni odluke Europskog suda za ljudska prava, niti Europsku konvenciju.
23.04.2025. u 17:43
text

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine bi na sjednici zakazanoj za četvrtak, 24. travnja, trebao razmatrati zahtjev Marinе Pendeš (HDZ BiH) da se Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona BiH razmatra po hitnom postupku.

Izaslanik u Domu naroda državnog parlamenta Šefik Džaferović (SDA) je u srijedu, komentirajući predloženi zakon, izjavio da se radi o antiustavnom prijedlogu zakona koji ne poštuje ni odluke Europskog suda za ljudska prava, niti Europsku konvenciju.

''Dakle, to je obaveza Bosne i Hercegovine da izmjeni Ustav, pa onda da izmjeni, poslije promjene Ustava, Izborni zakon. Ovdje se, bez promjene Ustava, potpuno suprotno odlukama Europskog suda za ljudska prava, insistira na rješenjima koja znače, ne uklanjanje diskriminacije koju je potrebno ukloniti kada je u pitanju izborni proces u BiH, nego se potvrđuje ta diskriminacija i proširuje. Proširuje, dakle, osim ljudi koji ne pripadaju nijednom od konstitutivnih naroda, proširuje se i na konstitutivne narode, zavisno od područja BiH u kojima oni žive'', kazao je Džaferović.

Govorio je i o mogućnostima uvođenja novih tehnologija u izborni proces.

Napomenuo je da je Ustavnopravna komisija Doma naroda danas usvojila Drugi periodični izvještaj o uvođenju novih tehnologija u izborni proces u BiH, kao i Završni izvještaj o provedenim pilot-projektima uvođenja novih tehnologija u izborni proces u BiH i Studija izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces Bosne i Hercegovine.

''To je projekt koji je uspio. To je projekt koji je dao rezultate i kada je u pitanju točnost i kada je u pitanju brzina prebrojavanja glasova. Sa tim projektom treba nastaviti i treba se primijeniti za sva biračka mjesta na izborima 2026. godine. To je moje mišljenje i to sam danas predložio na sjednici Ustavnopravne komisije'', naveo je Džaferović.

Dodao je da je, prema izvještaju koji im je dostavljen, potrebno 112 milijuna KM, prema procjeni Centralne izborne komisije.

- BiH treba iznaći ta sredstva i ući u to, jer je valjda opredjeljenje svih da izborni rezultati budu točni i da budu što prije javnosti prezentirani. Na taj način se štiti kredibilitet izbornog procesa i mislim da nitko ne može reći da je protiv toga - smatra Džaferović.

Odnosi SNSD-a i HDZ-a

Govorio je i o mogućnosti uspostavljanja nove parlamentarne većine na nivou BiH i "izbacivanju" SNSD-a iz vlasti. Džaferović je kazao da će onima koji su upućeni u odnose između SNSD-a i HDZ-a BiH biti sve sasvim jasno.

''To je stari savez koji, ja mislim, ostaje i sve što se radi u Parlamentu BiH, u Vijeću ministara BiH ovih dana i u proteklo vrijeme je u stvari na tragu toga. Tako da i ovo ubacivanje izmjena Izbornog zakona BiH u dnevni red Doma naroda je zapravo u toj funkciji. Ja mislim da je to u toj funkciji da se pomogne SNSD-u, kako njegovi kadrovi ne bi bili smijenjeni'', naveo je Džaferović.

Dodao je da, "u toj nakani da se očuvaju na poziciji i da očuvaju svoj savez, SNSD i HDZ BiH sinkronizirano djeluju i u Domu naroda državnog parlamenta kroz članove Kolegija Dragana Čovića i Nikolu Špirića".

''Da bi realizirali tu namjeru ne libe se da na najgrublji način krše Poslovnik. Tako da sam ja kazao da u stvari mi nemamo Poslovnika više. Ne znam što nas sutra čeka. Jer Poslovnik se kroji od predsjedavajućeg Doma, što je apsolutno neprihvatljivo. Dobili smo poziv za sutrašnju sjednicu u kojoj su točke dnevnog reda poredane onako kako neko želi, potpuno suprotno Poslovniku'', mišljenja je Džaferović.

Po njegovim riječima, na prvo mjesto je poslije zapisnika stavljen zakon o financiranju institucija, pa onda izmjene Izbornog zakona BiH, pa tek onda pedeset i neka točka dnevnog reda koja se tiče materijala koji do sada nisu bili na sjednicama i koje treba obraditi, i na kraju zadnje dvije točke su smjene člana Kolegija Doma naroda Nikole Špirića i ministara iz SNSD-a u Vijeću ministara BiH.

Protivno Poslovniku

Džaferović smatra da je to namjerno učinjeno "da se dođe do kraja sjednice i, kada se dođe do smjene, da SNSD napusti sjednicu".

''To je protivno Poslovniku, jer ako neko hoće poštivati Poslovnik, onda treba poštivati neki red koji predviđa taj Poslovnik. A red je da se stavljaju točke dnevnog reda onako kako su kronološki dospijevale i kako su raspravljane i na izvanrednim i na redovnim sjednicama. Dakle, prvo smjena Nikole Špirića, pa drugo smjena ministara, pa onda sve ostale tačke dnevnog reda i mi ćemo na tome insistirati. Mi ćemo insistirati i ustrajati na zaštiti Poslovnika Doma naroda i nećemo od toga odustajati. Što to praktično znači, vidjet ćemo'', istaknuo je Džaferović.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO