
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na sjednici u ponedjeljak razmatrat će inicijativu za glasovanje o rekonstrukciji Vijeća ministara BiH, a istodobno će započeti prikupljanje potpisa za imenovanje Nebojše Vukanovića, predsjednika Liste za pravdu i red, za ministra sigurnosti.
Međutim, svako imenovanje zasad je neizvjesno jer u ovom trenutku nitko nema većinu u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, prenose Nezavisne novine.
Istovremeno, zastupnici Zastupničkog doma uskoro bi trebali glasovati i o imenovanju Gorana Selaka, predsjednika SPS-a, na mjesto ministra sigurnosti, koje je ostalo upražnjeno nakon uhićenja Nenada Nešića. No, gotovo je sigurno da ne postoji većina za njegov izbor, što znači da će ministarska fotelja i dalje ostati upražnjena.
Prema neslužbenim informacijama, početkom idućeg tjedna počet će prikupljanje potpisa za imenovanje Vukanovića, a plan stranaka ''Trojke'' (SDP, NiP i Naša stranka) jest da on preuzme i funkciju zamjenika predsjedatelja Vijeća ministara BiH.
''Postavimo tog čovjeka za zamjenika predsjedatelja Vijeća ministara BiH iz reda srpskog naroda. On može glasovati, tada glasovi Košarca i Amidžića više nisu bitni. Samim tim, taj ministar sigurnosti mogao bi relaksirati sigurnosne agencije od Dodikovog pritiska'', izjavio je nedavno Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova i predsjednik NiP-a.
Ipak, matematički gledano, za imenovanje Vukanovića nema dovoljno glasova, a još manje za Selaka. Da bi jedan od njih dvojice bio imenovan, pod pretpostavkom da svi zastupnici budu prisutni na sjednici Zastupničkog doma, potrebno je 22 glasa (Zastupnički dom broji 42 zastupnika), pri čemu u ta 22 glasa mora biti najmanje 10 glasova iz Federacije BiH i pet glasova iz Republike Srpske.
Trenutno stranke ''Trojke'' (SDP, NiP i Naša stranka) imaju ukupno 11 zastupnika, a uz dva zastupnika SDS-a, dva PDP-a i jednog s Liste za pravdu i red, to je ukupno 16 glasova. Uz pretpostavku da će ih podržati i Šemsudin Mehmedović te dva zastupnika NES-a, što nije sigurno, to bi bilo 19 glasova, a za imenovanje su potrebna još najmanje tri glasa. Ta tri glasa ima HDZ, a ključno je pitanje kako će njihova četiri zastupnika glasovati. Ranije su iz HDZ-a izjavljivali da ostaju uz ''partnere'', u ovom slučaju SNSD, no kasnije su njihove izjave bile kontradiktorne, prenose Nezavisne.
''Mislim da situacija koja se sada događa na području Republike Srpske i aktivnosti koje su pokrenute uvelike odstupaju od Ustava BiH, i s te strane mislim da sam sve rekao. Sve mora biti u okvirima Ustava BiH, institucije BiH moraju se poštovati, bez obzira na to koliko su ponekad nefunkcionalne'', izjavio je u petak Dragan Čović, predsjednik HDZ-a.
Podsjetimo, upravo je Čović, odnosno njegov HDZ, nedavno spriječio smjenu Nikole Špirića, predsjedatelja Doma naroda, tako što nisu došli na sjednicu, čime je Dom naroda ostao bez kvoruma i nije mogao glasovati.
Što se tiče mogućeg imenovanja Selaka, situacija je još jasnija i praktički nema šanse da bude izabran jer ga trenutačno podržava samo osam zastupnika – šest iz SNSD-a te po jedan iz Demosa i Ujedinjene Srpske. Selaka bi mogao podržati i HDZ, budući da je prijedlog stigao od Borjane Krišto, predsjedateljice Vijeća ministara BiH, no i s četiri glasa HDZ-a nedostaje mu još deset glasova da bude imenovan.
Osim potencijalnog imenovanja ministra sigurnosti, mnogo je zanimljivija situacija u vezi sa smjenama. Na dnevnom redu Doma naroda 2. travnja naći će se smjene Špirića, ali i Staše Košarca, ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, te Srđana Amidžića, ministra financija i riznice. Košarca i Amidžića već je smijenio Zastupnički dom, a ako Dom naroda odluči glasovati o njihovim smjenama, gotovo je sigurno da će biti dovoljan broj ruku.
Dom naroda broji 15 delegata, po pet iz svakog konstitutivnog naroda, a sudeći prema dosadašnjim izjavama, za smjenu Košarca, Amidžića i Špirića trenutačno postoji devet glasova. Budući da iz svakog konstitutivnog naroda postoje najmanje dva glasa za smjenu spomenutih dužnosnika, njihove smjene, ako se sjednica održi, gotovo su izvjesne.
Međutim, postoji mogućnost da SNSD bojkotira sjednicu, a s obzirom na to da imaju tri delegata, njihovo nepojavljivanje značilo bi da Dom naroda nema kvorum za rad.
U slučaju smjene Košarca i Amidžića, a ako u međuvremenu ne budu imenovani Selak ili Vukanović, Vijeće ministara BiH ostat će bez srpskih predstavnika.