Predsjednik RS-a

Dodik: Ako nam se pruži šansa, mi ćemo odustati od BiH

"Ako nam dopustite da budemo u BiH u skladu sa pravima koja imamo po Daytonu, mi ćemo ostati u BiH. Ako nam ne dopustite, što da radimo, da aplaudiramo svom uništenju"?
Vijesti / Politika | 01. 08. 2023. u 08:32 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u ponedjeljak da bi Srpskoj značio stav Srbije da Christian Schmidt nije imenovan u skladu sa procedurama jer bi u tom slučaju imala daleko veću snagu.

Dodik je naveo i da Republika Srpska na predstojećoj zajedničkoj sjednici vlada Srpske i Srbije želi vidjeti može li sa Srbijom, odnosno sa njenom Vladom, izgraditi zajednički stav da Christian Schmidt nije imenovan u skladu sa procedurama i od strana potpisnica Aneksa 10 Daytonskog sporazuma.

"Schmidt nema legitimitet"

"Da potvrdimo da Srbija nije dala suglasnost, da Srpska nije dala suglasnost, da on nije biran, nije potvrđen u Vijeću sigurnosti i nema legitimitet visokog predstavnika. To bi veoma značilo našoj političkoj borbi u Srpskoj i na razini BiH i bio bi nama značajan iskorak", rekao je Dodik za RTS.

Time bi, dodao je, bilo bi potvrđeno činjenično stanje koje je neophodno.

"Mi ćemo se dogovarati da vidimo i da i anketiramo i druge što misle o tom pitanju je li on izabran ili ne", istaknuo je Dodik i podsjetio da je Srpska usvojila zakon da ne primjenjuje odluke Ustavnog suda BiH i Schmidtove odluke.

Dodik je napomenuo da strane potpisnice Aneksa 10 Daytonskog sporazuma biraju visokog predstavnika, a Vijeće sigurnosti UN ga potvrđuje, ali da se ni jedno ni drugo nije desilo.

"Jedinstveni smo u tome"

Komentirajući deklaraciju o zaštiti Republike Srpske, koja bi trebala biti usvojena na jesen, Dodik je rekao da u Republici nikada nije bile veća homogenizacija nego sada, i to ljudi koji rade na odgovornim mjestima i u Srpskoj i u zajedničkim institucijama.

"Jedinstveni smo u tome da sve ovo čine i rade u cilju da nam otmu imovinu", rekao je Dodik.

On je podsjetio da u Ustavu BiH piše da sve što njime nije izričito dato pripada entitetima i da je imovina precizno data u ruke Republici Srpskoj koja je provela privatizaciju državnog kapitala na svojoj teritoriji.

Kada je riječ o budućnosti BiH i Republike Srpske, Dodik je rekao da nema smisla da Srpska živi u BiH kakvu oni žele izgraditi, već se bori protiv toga, te naglasio da Republika Srpska neće odustati od sebe, ali veoma brzo i lako može odustati od BiH.

"Ako se Srpskoj pruži imalo šanse da odustane od BiH, mi ćemo od nje odustati", rekao je Dodik.

Dodik je rekao da od ove generacije Amerikanaca kao što je Gabrijel Escobar koji javno kaže da sve radi u korist samoproglašenog Kosova i Prištine, ne može očekivati promjena, ali da će srpski narod izdržati u uvjerenju da treba da ostane i da se bori za svoju slobodu.

"Ako nam dopustite da budemo u BiH u skladu sa pravima koja imamo po Daytonu, mi ćemo ostati u BiH. Ako nam ne dopustite, što da radimo, da aplaudiramo svom uništenju? Kako je to moguće? Ovdje ne stanuje narod tog karaktera. Srbi ovdje nisu takvi i neće to uraditi. Kao ni oni naši na Kosovu", rekao je Dodik.

Srpski narod je stradao

On je podsjetio na pozive Srpske da se svi vrate na Daytonski sporazum, da se raščiste stvari o tome.

Dodik je podsjetio da je čak i Ustavni sud preuzeo obavezu da sudi u predmetima redovnim sudova, te zapitao je li itko igdje čuo da Ustavni sud presuđuje kao vrhovni sud na bazi redovnih sudova.

On je napomenuo da je srpski narod stradao u prošlom stoljeću, najviše u procesu raspada bivše Jugoslavije, jer je imao iluzije o bratstvu i jedinstvu, koja je posijala štetu za srpski narod i još se nije postavio na prave osnove i temelje svog identiteta.

On je dodao da se stvari mijenjaju, te podsjetio na ranije zapadni službenici napravili karijere na narativu da je Srbija loša, da su Srbi zločinci, ali da je njihova politička i biološka priča prolazi.

"Srpski narod ovdje ostaje, obranio je svoje pravo na identitet i treba i dalje da ga brani. Zato nam nitko ne može zabraniti da radimo zajedno", rekao je Dodik.

Ustavni sud

Što se tiče Ustavnog suda BiH, Dodik je podsjetio da je taj sud donio sam neka pravila svog ponašanja, čime je već prekršio Ustav, obezvrjeđujući pitanje konstitutivnosti.

"Pokušao je nešto isfolirati. Kvorum za odlučivanje traži prisustvo svih, a u odlučivanju ne, nego je potrebna prosta većina od pet sudaca. A u 99 posto odluke tog suda su protiv Srpske i to donose tri stranca i dva muslimana. Kad je god nešto protiv Srpske, to ide kao besprijekorna većina", napomenuo je Dodik.

On je rekao da Srpska nije napravila akciju, nego je reagirala na tu činjenicu da je Ustavni sud bez prisustva Srba promijenio pravila i rekao da ne mora Srbin sudjelovati u kvorumu, ne u odluci.

Dodik je podsjetio da jedino tijelo koje može na razini BiH donositi zakone je Parlamentarna skupština, da nigdje ne piše da to radi visoki predstavnik, a u Republici Srpskoj to je Narodna skupština.

Kopirati
Drag cursor here to close