bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Dodikov odvjetnik

Bubić: Nema uvjeta za raspisivanje potjernice za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem

Što slijedi nakon neodazivanja Tužiteljstvu? Odvjetnik objašnjava redoslijed pravnih postupaka
13.03.2025. u 09:59
text

Nema uvjeta za raspisivanje tjeralice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, kao ni za premijerom i predsjednikom Narodne skupštine RS Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, rekao je za Euronews BiH Goran Bubić, odvjetnik predsjednika RS-a.

Tužiteljstvo BiH jučer je izdalo naredbu za privođenje najvišeg rukovodstva RS-a, koje je ranije pozvano na saslušanje zbog napada na ustavni poredak BiH.

Bubić objašnjava da se tjeralica raspisuje u pravilu kada je netko u bijegu te pojašnjava redoslijed.

Pravni redoslijed

„Dakle, poziva se pod prijetnjom privođenja, zatim se izdaje naredba za dovođenje. Ako se ona ne izvrši, tada se pretpostavlja da službena lica osumnjičenog nisu pronašla na određenoj adresi ili ga uopće nisu pronašla, nakon čega se polazi od pretpostavke da je u bijegu. Međutim, ovdje nemamo takvu situaciju jer i predsjednik Dodik, i premijer Višković, i predsjednik Narodne skupštine Stevandić redovno obavljaju svoje poslove i zadatke te nisu u bijegu. Stoga ne postoje uvjeti za raspisivanje tjeralice“, rekao je Bubić.

Bubić tvrdi da se ovdje radi o nevjerojatnom ubrzavanju procesa, za što, kako navodi, ne postoji nikakva pravna osnova.

„Mi nemamo izmijenjen Kazneni zakon koji bi bio pretpostavka za ovaj kazneni progon. Ponovno naglašavam – gospodin Schmidt nije potvrđen od strane Vijeća sigurnosti UN-a. U komunikaciji PIC-a navedeno je da će se to pitanje dostaviti Vijeću sigurnosti, a znamo što se tamo dogodilo – nije potvrđen“, naveo je Bubić.

Dodik, Višković i Stevandić jučer su istaknuli da se neće odazvati pozivu Tužiteljstva, a Bubić kaže da su to njihove osobne odluke.

„Kao branitelj, slijedim volju svog klijenta. Ovdje imamo situaciju u kojoj postoje zakoni koje je donijela Narodna skupština Republike Srpske. Funkcioneri sada slijede te zakone. Ministar unutarnjih poslova RS-a, profesor Karan, jasno je rekao da policija postupa prema zakonima koje je donijela Narodna skupština RS-a.

S druge strane, imamo privremenu mjeru Ustavnog suda BiH, no taj sud nije u ustavnom formatu kako je regulirano Ustavom BiH. Ustavni sud je kompromitiran nizom odluka, posebno u dijelu koji se odnosi na pitanja imovine“, istaknuo je Bubić za Euronews BiH.

Podsjetio je da je prva osoba koja je poništila odluke Ustavnog suda BiH bio tadašnji visoki predstavnik u ožujku 2007. godine.

„Sada dolazi nelegitiman, neimenovan visoki predstavnik i tvrdi da su odluke Ustavnog suda konačne i obvezujuće“, dodao je.

Bubić tvrdi da predsjednik RS-a nije imao pravedno suđenje.

Žalba na presudu

„Odluku ćemo donijeti kada nam bude uručen otpravak presude. No, tvrdimo da predsjednik nije imao pošteno suđenje. Nije imao ni neovisan ni nepristran sud. Pravosudni dužnosnici u ovom postupku postupaju u svojoj vlastitoj stvari.

BiH ima tri konstitutivna naroda, a njihovi odnosi uređeni su Općim okvirnim sporazumom za mir. Temelj povjerenja javnosti u sudove je da predstavnici jednog naroda ne sude predstavnicima drugog naroda. To je pravosudna tradicija BiH. Bavim se time 40 godina i smatram da je to sada narušeno.

Ako imate pravosudnog dužnosnika koji se obračunava s političkim neistomišljenikom, ne birajući sredstva, onda ne možemo reći da je predsjednik imao pošteno suđenje“, izjavio je odvjetnik.

Na pitanje hoće li se žaliti na prvostupanjsku presudu, Bubić je rekao da će konačnu odluku donijeti nakon što dobiju presudu u pisanom obliku.

„Formalno gledano, u odnosu na zakone koje je donijela Narodna skupština, ti zakoni su stupili na snagu nakon što je donesena presuda 26. veljače.

S te strane nemamo nikakva ograničenja, a hoćemo li se žaliti ili ne, odlučit ćemo nakon što nam se uruči otpravak presude“, zaključio je Bubić u razgovoru za Euronews BiH.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO