bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Bogatstvo

100 milijardi dolara: Dodik (svijetu) nudi minerale

"U posljednjih nekoliko godina, obimna geološka istraživanja potvrdila su ono što smo dugo naslućivali - Republika Srpska leži na ogromnim rezervama kritičnih minerala'', rekao je Dodik.
21.05.2025. u 11:15
text

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je u obraćanju Narodnoj skupštini Republike Srpske kako u BiH trenutno ''nije riječ o europskim vrijednostima, čak ni o Daytonu, već je riječ o borbi za kontrolu nad strateškim prirodnim resursima na evropskom kontinentu''.

'To nisu obični minerali'

"Govorili smo o Dejtonskom sporazumu. Govorili smo o Schmidtu samozvancu. Govorili smo o demokraciji kao načelu, a sada da progovorimo o stvarnom pitanju koje se nalazi u samom središtu ove oluje: zemljištu, imovini i resursima ispod površine", rekao je Dodik.

"U posljednjih nekoliko godina, obimna geološka istraživanja potvrdila su ono što smo dugo naslućivali - Republika Srpska leži na ogromnim rezervama kritičnih minerala, uključujući litij, bor, stroncij, natrij i kalij. To nisu obični minerali. Oni vrijede 100 milijardi dolara. To su strateški resursi. Neophodni su za električna vozila, obrambene sustave, skladištenje energije i napredne tehnologije — kod nas, u Americi, u Europi i širom svijeta'', rekao je Dodik.

PROČITAJTE JOŠ

Naveo je kako su posebno značajna ''nalazišta u loparskom bazenu, koji je jedan od najperspektivnijih neiskorištenih ležišta litija i bora u Europi, ako ne i u svijetu''.

''Ali, za razliku od drugih lokacija koje se suočavaju s ratom, nestabilnošću ili otporom lokalnog stanovništva, mi imamo geološki potencijal, društvenu stabilnost i političku volju da ih odgovorno razvijamo. Zapitajte se: Zašto se Christian Schmidt pojavio 2021. godine upravo u trenutku kada su geološki stručnjaci potvrdili ova nalazišta? Zašto je, nakon godina takozvane neutralnosti, pokrenuo kampanju kriminalizacije Zakona o imovini Republike Srpske, obustavio financiranje iz proračuna naše stranke i zaprijetio našim institucijama? Zašto hoće kancelariju u Sarajevu koja bi upravljala resursima? Zašto tolika žurba, toliki očaj, da se vlasništvo nad imovinom i resursima prebaci sa entiteta na Sarajevo? Odgovor je jednostavan: minerali znače novac, minerali znače moć i razvoj. Ovdje se ne radi o ustavnoj reformi'', rekao je.

Mineralna bogatstva

Dodik kaže kako se ''ovdje ne radi o europskim vrijednostima''.

''Ovdje se čak ne radi ni o Daytonu. Ovo je borba za kontrolu nad strateškim prirodnim resursima na europskom kontinentu. Radi se o otimačini. Upitajte se u čemu je razlika između kolonijalnih vladara nekada i sada. Ne znam da ona postoji. Da budem sasvim jasan: Republika Srpska se ne protivi suradnji. Republika Srpska se ne protivi razvoju. I svakako nismo protiv toga da korist od ovih resursa podijelimo s našim partnerima. Vjerujemo, i danas to potvrđujemo, da ova mineralna bogatstva treba da koriste svim građanima, bez obzira na nacionalnu pripadnost, političku stranku ili mjesto prebivališta u Republici Srpskoj, ali ono što ne možemo prihvatiti jeste sustav gdje vlasništvo treba da bude oduzeto našim institucijama dekretom stranog, neizabranog zvaničnika - suprotno Daytonu; gdje ovaj lažni Schmidt djeluje kao agent za nekretnine u interesu svojih mentora koji bi za ništa dobili sve i gdje se nivo BiH, formiran u Daytonu radi koordinacije, instrumentalizira kao sredstvo za stjecanje vlasništva, a radi izvlačenja bogatstva od naroda koji žive na toj zemlji. To nije razvoj. I to nije mir. To je očigledna prevara, bezočna eksproprijacija. A nijedan narod, nijedna demokratija to neće i ne bi prihvatili'', rekao je.

Dodik je rekao kako RS već ima ''dokazane prijatelje i partnere u svijetu''.

Ponuda Washingtonu

''Imamo Rusiju, Kinu, Mađarsku... Sada tražimo partnera i u Sjedinjenim Američkim Državama. S tim u vezi, dozvolite mi da se sa ovog mjesta kratko obratim i Washingtonu. Znamo da su Sjedinjene Američke Države duboko zabrinute zbog strateške zavisnosti od kineskih minerala. Znamo da je administracija predsjednika Trampa prioritet dala vraćanju i osiguravanju lanaca opskrbe kritičnim mineralima kroz partnerstva sa prijateljskim državama. Znamo da su SAD istraživale mogućnosti saradnje u Ukrajini, Južnoj Americi i Africi — sa većim ili manjim uspjehom. Zato danas, prvi put, javno izjavljujem: Republika Srpska je spremna da istraži partnerstvo u oblasti strateških minerala s Mađarskom i Sjedinjenim Američkim Državama. Spremni smo da podržimo napore Amerike da diversificira i osigura lance opskrbe kritičnim mineralima. Spremni smo da ponudimo vrijednost. Spremni smo da ponudimo transparentnost. Spremni smo da ponudimo saradnju zasnovanu na suverenitetu - a ne na korupciji, ne na ratu, ne na manipulaciji. Dajte nam slobodu, potvrdite naš već postojeći suverenitet, jamčite daytonski ugovor, našu političku samostalnost i nezavisnost - i mi smo partneri", rekao je Dodik.

Naveo je kako bi koristi od minerala imali svi, a ne da bi se na njima bogatili pojedinci.

Minerali u korist svih

"S ovog mjesta pozivamo na suradnju, zasnovanu na ravnopravnosti, paritetu, suglasnosti i ustavnom poretku. Sa ovog mjesta upućujem i poruku - ne samo građanima Republike Srpske, već svakom Bošnjaku, svakom Hrvatu, svakom Srbinu, svakom građaninu ove zemlje: Mi ne tražimo ništa što nije naše. Samo tražimo da nam se naše ne oduzima! Spremni smo da gradimo budućnost u kojoj će svi narodi napredovati. U kojoj će svi resursi, uključujući kritične minerale, biti iskorišteni za razvoj svih, a ne za bogaćenje pojedinaca. U kojoj nitko neće biti ušutkivan, i nitko neće biti krivično gonjen zato što brani sporazum koji smo svi potpisali. Saslušajmo jedni druge. Razgovarajmo – otvoreno, bez strane prisile. I počnimo odmah'', rekao je Dodik.

Pozvao je na ''strukturiran i dobronamjeran dijalog svih strana potpisnica Daytonskog sporazuma sa ciljem da se vratimo izvornom tekstu, namjeri i strukturi Daytonskog mirovnog sporazuma. Svaka eventualna izmjena mora biti razmatrana i usuglašena isključivo kroz ustavne mehanizme predviđene Daytonskim sporazumom''.

''Ovo nije poziv na razgradnju BiH. Ovo je poziv da se vrati na ustavne osnove. Jedino sigurno utočište za sve u BiH je Daytonski sporazum. Da se nadogradi samo u mjeri u kojoj za to postoji suglasnost. Sjetite se kada su stranci ovdje prestali da dolaze i šta su nam time poručili. Ovo je poziv da se uvaži činjenica da mir nije moguće održati pritiskom, kažnjavanjem ili dekretima, već isključivo uzajamnim uvažavanjem i dogovorom'', rekao je Dodik.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO