Žuljević predlaže ravnotežu: Istom količinom smeća opteretiti Zalik i Rodoč
''Ono što tražim od Gradonačelnika i Štaba CZ je da se istom količinom otpada optereti Zalik i Rodoč kako bi bili sigurni da ovo ne postaje nacionalno pitanje'', objavio je vijećnik SDP-a u mostarskom Gradskom vijeću Sanel Žuljević.
Naveo je kako se do sada nije oglašavao vezano za pretovarne stanice otpada s kojih se otpad odvozi jer ''shvaća strah mještana Vrapčića koji desetljećima žive u smeću i sa smećem jer netko nije odgovorno radio svoj posao i doveo nas je u ovakvu situaciju''.
Netko daje glasove...
''Ja kao neko tko ne živi u Vrapčićima nisam imao pravo da niti koga branim niti koga osuđujem. Sada je taj otpad došao pod moj prozor i to mi sada daje pravo da kažem svoje mišljenje mada šta god mi uradili sa smećem svi trpimo posljedice bez obzira gdje živimo i gdje se ono odlaže. Meni bi sada najlakše bilo kao nekome tko je opozicija u ovom gradu udariti po SDA i HDZ koji su svakako jedini krivci za ovo što se dešava i skupljati političke poene, ali mislim da je sad važnije pokazati odgovornost jer imamo na snazi vanredno stanje kada nam treba hladna glava. HDZ i SDA ne vladaju silom ovim gradom već im netko daje glasove i drži ih na vlasti 36 godina pa je samim tim itekako odgovoran za stanje u gradu. Mogao sam i prešutati na ovo sve i pustiti da se dave u blatu koje su napravili ali bi i to bilo neodgovorno prema građanima koji su me birali. Moramo također znati da i danas sve ove odluke donose SDA i HDZ zajedno tako da za te odluke zajedno trebaju dobiti i kritike i pohvale zavisno šta zasluže'', naveo je.
Kaže kako je svjestan da postoje ''dva izbora ili ostaviti smeće na ulicama ili ga negdje pretovarati i slati van grada.
Zatrpavanje jednih drugim smećem
''Smatram da je ova druga opcija puno bolja. Ne smeta mi da se pretovar vrši pod mojim prozorom, ali mislim da su se trebale izabrati betonirane, a ne zemljane plohe za pretovar ili bar staviti propisane folije koje će spriječiti da zemlja upija otrove, a samim tim i voda pa tražim da se ova odluka preispita i to da je preispita struka, a ne političari. Dok je god Sjeverni logor zatrpan smećem, a u Rodoču nema kapi građani s pravom prosvjeduju i sumnjaju u iskrenost postupka, mada ovo smeće u Sjevernom logoru isto smeta i Bakijinoj Luci kao i Zaliku'', naveo je.
Dodao je kako misli ''da bi bilo najpoštenije da se smeće iz zapadnog dijela pretovara u Rodoču, a iz istočnog u Zaliku tako da nitko ne bi mogao reći da Hrvati zatrpavaju smećem Bošnjake niti obratno''.
''Ako Rodoč nije spreman mada ne vidim da je i Zalik nešto posebno pripreman nije se trebalo krenuti st dovoženjem otpada jer odmah imamo nacionalni problem koji niko ne želi tako da je bolje i obustaviti jedan dan pretovar u Zaliku dok ne krene i Rodoč kako bi pokazali građanima da ovo nije još jedna prevara. Sad nam treba mudrost i odmjerene odluke kako ne bi od komunalnog problema koji je problem svih nas pravili nacionalni problem. Nažalost živimo u takvom gradu gdje se svaka odluka mora dobro izvagati. Također tražim da se na pretovarno mjesto dovozi samo onoliko otpada koliko se taj dan može otpremiti na deponije i ni gram više jer građani moraju na kraju dana vidjeti da je prostor ispražnjen od smeća. Smeće se s ulica ne odvozi mjesecima i mislim da ova dinamika odvoza neće napraviti štetu pa mi se nemojte pravdati da je to presporo'', rekao je.
Isprazniti prije novog otpada
Poručio je kako ''na kraju dana reciklažna dvorišta moraju biti prazna i tek onda se može dovoziti nova količina otpada za naredni dan''.
''Ako deponije na koje se odvozi smeće kojim slučajem jave kao što je lani bilo sa zeničkom deponijom ili evo sad sa Čapljinom da više ne želi primati otpad iz Mostara odmah očistiti i dezinficirati pretovarna mjesta i zaustaviti prikupljanje otpada po gradu dok se ne nađe rješenje prihvata smeća. Ono što me jako raduje je činjenica da se građani bude pa ih molim da ovu snagu iskoriste i nastave sa pritiskom na sve odgovorne da dobijemo odgovore tko je za ovo kriv, tko nije zaštitio opasno mjesto od požara, zašto se nije reagiralo na prethodne požare, tko je kriv ga zatrpavanje ulica smećem, tko je doveo Uborak u ovo stanje i još puno drugih pitanja. Također ustrajati na zahtjevu da se problem prikupljanja otpada sa ulica i njegovog deponiranja riješi odmah i to dugoročno, a ne nekim planom od 5 godina o čemu slušamo već 6 godina'', naveo je.
Dodao je kako i optužuvati udruženje građana da je krivo za ovaj problem koji traje desetljećima nije put i nije rješenje.
''UG 'Jer na se tiče' postoji 4-5 godina, a ovaj problem datira od prije rata, a pogotovo se produbio kad je neka mudra glava odlučila da gradsku deponiju pretvori u regionalnu. Mi još ne znamo ime te mudre glave ili glava svejedno. Ako itko od građana ili struke ima neko drugo rješenje izuzev ovoga neka ga ponudi jer se problem mora riješiti inače ćemo oboljeti ako već nismo, a o ekonomskoj šteti sad ne treba ni pričati'', objavio je Žuljević