Stanje

VIDEO | Kakvi su zatvori u Bоsni i Hercegovini?

Ustanove rade po zakonu, ali pojedinci svojim protuzakonskim djelovanjima nanose štetu zatvorima
Vijesti / Flash | 05. 01. 2024. u 08:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nakon što su zapovjednik smjene i jedan zavodski policajac suspendirani u Državnom zatvoru zbog kršenja pravila rada u ovoj ustanovi, u javnosti se otvorilo mnoštvo pitanja o tome kakvi su zatvori u Bоsni i Hercegovini.

Ustanove rade po zakonu, ali pojedinci svojim protuzakonskim djelovanjima nanose štetu zatvorima, što daje dojam da u zatvore može ući tko želi i unijeti što hoće. U praksi, to je daleko od istine.

Kakvo je stanje?

Bijeg iz zatvora, iz sudnice, kršenje zakona u zatvorima dio su izvještaja bh. medija. Posljednji u nizu dogodio se u Državnom zatvoru u Vojkovićima, gdje je stražar ušao u ćeliju u kojoj se nalazio nedavno uhićeni šeni bivši direktor Obavještajno sigurnosne agencije Osman Mehmedagić.

Uprava je suspendirala zapovjednika smjene i zavodskog policajca.

Siniša Perković, direktor Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija BiH, kaže: "26. prosinca oko 22 sata, zapovjednik smjene je omogućio zavodskom policajcu da napusti svoje radno mjesto i da dođe na blok u pritvor i da razgovara s jednim od pritvorenika. Mi smo povodom toga postupili tako da smo podigli disciplinske prijave i protiv zapovjednika i protiv zavodskog policajca i obojicu suspendirali do okončanja postupka".

Postupak je prebačen Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), te Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine, koji provode istragu. Ova institucija je uradila zakonom propisanu dužnost, te jasno poručila da se nedisciplina neće tolerirati.

Propusti

"Ovo što se sada dogodilo, nismo mogli da budemo i po danu i po noći tu. Ima čovjek koji je zadužen za to, on je napravio propust i zbog toga je sankcioniran'', dodao je Perković.

Incidenti poput bijega osuđenika iz zatvora ili nevraćanja sa dopusta, ali i onih koji su dužni da provode zakon u bh. zatvorima sporadični su i, prema ocjeni profesora Eldana Mujanovića, vrlo brzo riješeni.

"Moguće je govoriti o tome da je loš materijalni status, loša opremljenost, uvjeti za rad dovode do toga da se pojedinci odluče ući u, hajde da kažemo, zonu kažnjivosti, ali to je vrlo mali broj u odnosu na sve one ljude koji rade časno i pošteno svoj posao'', navodi Mujanović, inače profesor Fakulteta za kriminalistiku i sigurnosne studije u Sarajevu.

Video: Kakvi su zatvori u Bоsni i Hercegovini?

Sociolog Vladimir Vasić ocjenjuje da je problem dublji, sustavni, jer se ljudi u svim oblastima zapošljavaju uz pomoć ili preko politike.

"I onda ne čudi zašto nam se dogodi da tamo iz nekog zatvora iz kojeg je praktično nemoguće pobjeći bez propusta nečijeg, da se dogodi da netko pobjegne iz zatvora, da se dogodi neka kardinalna greška zato što na određenim funkcijama imamo ljude koji pojma nemaju šta je Zakon o izvršenju krivičnih sankcija", navodi.

U Bosni i Hercegovini postoji 14 zatvora, od kojih je jedan državni, onaj u Vojkovićima, sedam u Federaciji BiH i šest u Republici Srpskoj, а popunjenost zatvora je govotovo 100 postotna.

Kopirati
Drag cursor here to close