Stanovnici pograničnih područja sve češće koriste Carinske evidencijske listove kako bi legalno, bez carine i PDV-a, prenijeli svoje proizvode iz BiH u Hrvatsku. Postupak je jednostavan ako znate kome i gdje se obratiti.
Od 2023. godine i ulaska Hrvatske u Schengenski prostor, kontrole roba i ljudi na granici s Bosnom i Hercegovinom značajno su se postrožile. Prva godina je za mnoge bila zbunjujuća zbog nedostatka informacija, no krumpire, jabuke ili druge proizvode moguće je uz carinski evidencijski list, kako prenosi Dubrovački vjesnik.
U posljednje dvije godine broj izdanih carinskih evidencijskih listova, koje su stanovnici dubrovačkog pograničnog područja zatražili i dobili radi oslobođenja od plaćanja uvozne carine za poljodjelske, stočarske, pčelarske, vrtlarske, šumarske, ribolovne i druge slične proizvode sa svojih gospodarstava u Bosni i Hercegovini, utrostručen je. Samo u prvih pola godine Granični ured Karasovići izdao ih je 121, a Granični carinski ured Metković 51, kako pokazuju podaci Carinske uprave Ministarstva financija Republike Hrvatske.
Oni koji imaju poljoprivredno zemljište u BiH, a prebivalište u pograničnom dijelu Hrvatske, mogu bez carine i PDV-a prenijeti svoje poljoprivredne, stočarske, pčelarske, vrtlarske, šumarske i ribolovne proizvode, ali pod uvjetom da su u svom primarnom obliku i da nisu dodatno obrađeni.
Carinski evidencijski list omogućuje i prijenos sjemena, gnojiva te proizvoda za obradu tla i usjeva, isključivo u količinama primjerenim za uporabu na vlastitom gospodarstvu.
Za ishođenje evidencijskog lista potrebno je sljedeće:
Carinski evidencijski list izdaje se na 12 mjeseci, a novi se može zatražiti neposredno prije isteka važenja starog. Prilikom obnove, prethodni list je potrebno vratiti.
Uvoz živih životinja, proizvoda životinjskog podrijetla i hrane za životinje nije dopušten u pograničnom prometu i preko graničnih prijelaza za pogranični promet jer podliježu obveznom veterinarskom pregledu. Takav uvoz je moguć isključivo preko graničnih prijelaza na kojima je prisutna granična veterinarska inspekcija, a to su Stara Gradiška, Nova Sela, Karasovići i Bajakovo, te iz objekata koji su odobreni posebnom odlukom Ministarstva poljoprivrede.
Za sve korisnike vrijedi upozorenje da ponovljena zlouporaba pogodnosti evidencijskog lista, nepoštivanje carinskih i ostalih propisa koji se primjenjuju na robu u carinskom nadzoru može dovesti do oduzimanja prava na izdavanje lista na 12 mjeseci.
Uz carinski evidencijski list korisnik mora imati i pograničnu propusnicu. Prije prelaska granice, u list je potrebno upisati redni broj, datum, vrstu i količinu robe. Carinik provjerava količine i usklađenost s površinom zemljišta, godišnjim dobom i dosadašnjim unosima.
Ako je sve u redu, carinski djelatnik ovjerava list, pečatom, potpisom i faksimilom, čime roba službeno postaje oslobođena od carinskih i poreznih davanja.