bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Izmjene zakona

Uvodi se ''razumni rok'' u kojem sud mora odlučiti o zahtjevu stranke

06.10.2013. u 21:24
text

Vlada Federacije BiH utvrdila je nedavno i u parlamentarnu proceduru uputila Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku.

Radi postizanja što boljeg zakonskog rješenja, uzete su u obzir mnoge primjedbe i preporuke proizašle iz konkretnih slučajeva u sudskoj praksi, posebno one koje su se odnosile na dvojbene formulacije pojedinih normi, a što je odugovlačilo procese.

''Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku obrađuje se sudski postupak, koji pokriva najmnogobrojniju i najraznovrsniju skupinu životnih situacija koje se putem ovog postupka rješavaju pred sudovima i vrlo često, kada govorimo o konkretnim sporovima, iziskuju mukotrpan rad suda kako bi se došlo do pojedinačne odluke'', kazao je federalni ministar pravde Zoran Mikulić.

Komentirajući upit u vezi s novinama predviđenim izmjenama spomenutog zakona, Mikulić pojašnjava da je u nizu novina kojim se unaprjeđuje važeći tekst zakona bitno istaknuti da se Nacrtom na jasniji način afirmira raspravno načelo i obaveza stranaka za iznošenjem dokaza i predlaganje dokaza koji će se iznositi pred sudom, te uvodi pojam "razumnog roka" u kojem sud mora  odlučiti o zahtjevu stranke.

Istovremeno, preciziraju se elementi tužbe koji u važećem tekstu nisu jednako tumačeni od svih sudova.

''Posebno valja istaknuti proširenje zakonskog teksta novim pravnim institutom, takozvani "Postupak za rješavanje spornog pravnog pitanja" koji bi se rješavao pred Vrhovnim sudom Federacije BiH i doprinio efikasnijem radu sudova i ujednačavanju sudske prakse'', precizira ministar Mikulić.

Dodao je da značajnu novinu predstavlja uvođenje "tužbe za zaštitu kolektivnih interesa" kojom procesno zakonodavstvo prati promjene nastale u donošenju određenih materijalno pravnih propisa, kao što je Zakon o zabrani diskriminacije.

''Ovom tužbom se štite interesi kao što su: zaštita čovjekove okoline, zaštita potrošača, zaštita od diskriminacije i slično'', navodi Mikulić

Nadalje, podsjeća da se unaprjeđenje zakonskog teksta posebno odnosi na dio koji obrađuje pravne lijekove u parničnom postupku i postupanje sudova po pravnim lijekovima, kako redovnim tako i izvanrednim, uključujući i afirmaciju izvansudskog rješavanja sporova putem sudske nagodbe sve do pravomoćnog okončanja postupka.

''Predloženi zakonski tekst precizira i ovlasti punomoćnika, zatim potpunije obrađuje isključenja i izuzeća sudija, te razgraničava obustavu i prekid postupka sa točno definiranim razlozima koji na to upućuju'', kazao je ministar Mikulić, uz opasku da je predložen i niz drugih procesnih rješenja koja će unaprijediti važeći tekst Zakona o parničnom postupku.

comment icon
svi komentari (0)