tko tu kome

Tko ima stvarnu nadležnost u zapovjednom lancu OSBiH?

Vijesti / Flash | 13. 01. 2017. u 09:58 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nakon što je Treći pješadijski puk Oružanih snaga BiH (OSBiH) sudjelovao na obilježavanju neustavnog Dana Republike Srpske, i nakon polemike tko je dao odobrenje za sudjelovanje vojnika na svečanostima 9. siječnja, postavlja se pitanje što je čija nadležnost u zapovjednom lancu u OSBiH, koja počinje od Predsjedništva BiH.

Lanac zapovjedi i odgovornosti u Oružanim snagama BiH je propisan u članu 8. Zakona o obrani BiH kojim je jasno propisano da zapovjedni lanac i kontrole nad Oružanim snagama počinju od Predsjedništva BiH do ministra obrane, zatim preko načelnika Zajedničkog stožera OS, zapovjednika Operativne komande OS i Komande za podršku OS do zapovjednika podređenih zapovjedi i jedinica, prenosi portal Klix.ba.

Zakon i Ustav jasno propisuju da u zapovjednom lancu i odgovornosti za rad i upotrebu bilo kod dijela Oružanih snaga BiH Vijeće ministara BiH nema ustavnu niti zakonsku nadležnost.

Što se tiče ministrice obrane ona je u ovome segmentu djelovanja odgovorna Predsjedništvu BiH, Parlamentarnoj skupštini i njenoj komisiji za obranu i na njen zahtjev će se pojaviti pred njom i podnijeti izvještaj o pitanjima koja su u nadležnosti Ministarstva obrane.

Ministar obrane osigurat će sudjelovanje i pomoć osoblja Ministarstva obrane ako se bude tražila podrška parlamentarnim procesima. U vezi s angažiranjem materijalno-tehničkih sredstava, nalogodavac za svu imovinu MO BiH i OS BiH je ministar obrane, a pojedina nalogodavna prava se, u skladu sa odredbama ovog pravilnika, prenose na Načelnika zajedničkog stožera OS BiH, zapovjednike zapovijedi i jedinica OS BiH i rukovoditelje organa Ministarstva.

Od svih drugih vojnih lica očekuje se da podržavaju provođenje Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini. Aktivnosti protiv Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i opstrukcija smatraju se osnovom za smjenu s dužnosti.

Što se tiče nadzora, Generalni inspektorat osigurava da vojna lica u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama budu upoznata i ponašaju se u skladu s Poglavljem VI. Zakona, kao i bilo kojim drugim kodeksom ponašanja ili propisima koje usvoji ministar obrane, a koji se odnose na etičko ponašanje i profesionalizam.

Generalni inspektorat, u tom smislu, ima sve nadležnosti iniciranja, provođenja, kontrole i nadgledanja ispitivanja i istraga tvrdnji o lošem vladanju profesionalnih vojnih lica u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama, tako da se očekuje brza reakcija inspektorata.

Osim toga, svako profesionalno vojno lice u Oružanim snagama ima prava i dužnosti da štiti suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine i međunarodnim pravom.

Sva vojna lica na službi u Oružanim snagama dužna su da podržavaju i poštuju zakone BiH, entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.

Sva vojna lica na službi u Oružanim snagama dužna su se pridržavati odredbi Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.

Kopirati
Drag cursor here to close