Press konferencija

Sud u Gradačcu: Policija nije dostavila dokaze o nasilju, ni da je Sulejmanović ranije kažnjavan

Policija nije dostavila ni podatak da je Sulejmanović kažnjavan ranije.
Vijesti / Flash | 16. 08. 2023. u 13:08 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: N1 / Slobodanka Kojić, predsjednica Općinskog suda Gradačac

Predsjednica Općinskog suda Gradačac Slobodanka Kojić obrazložila je zbog čega sutkinja Lejla Numanović nije donijela odluku o određivanju mjera višestrukom ubojici Nerminu Sulejmanović, a na osnovu prijave PU Gradačac.

Istaknula je kako je policija tražila mjeru zabrane prilaska, ali da nije dostavila dokaze već samo službenu zabilješku iz koje se, kako navodi, ne mogu utvrditi ni detalji nasilja jer nisu navedeni, prenosi N1.

Kazala je i kako povezivanje sutkinje Numanović sa Sulejmanovićem nije prihvatljivo jer ona živi u Tuzli i samo radi u Gradačcu te je udana i majka dvoje djece koja nije poznavala ubojcu niti surađivala.

''Ona nije na bilo koji način sudjelovala u pomaganju Nerminu Sulejmanoviću. Društvene mreže su prenijele neistinu i to što se radi na društvenim mrežama je strašno. Shvatam kao predsjednik Suda i kao čovjek da je ovo strašan događaj i da svi žele da komentiraju, ali na takav način, a to se ne može sankcionirati, a svakome se može dogoditi i to je strašno. Trebalo bi se poduzeti da se to sankcionira ja kao predsjednik suda nisam u prilici da to sankcioniram, to graniči s vulgarnošću'', kazala je Kojić.

''Policija prijavu nije potkrijepila dokazima''

Na komentare pravnika da je sutkinja mogla odrediti mjere na osnovu policijskog izvještaja ili pozvati policajce da dostave dokaze, Kojić je kazala kako je točno da je policija podnijela zahtjevu kojem stoje određene činjenice, ali da nisu potkrijepljenje dokazima.

''Sve činjenice moraju se dokazati, ovdje nije bilo dokaza. Ovdje je samo bila službena zabilješka PU Gradačac i izjava da je oštećena Nizama Hećimović odbila dati izjavu, ali morala je policija inzistirati da kaže da ako ne da izjavu svaka odluka suda bi bila nezakonita. Zakon o krivičnom postupku, nasilju u obitelji i prekršajnom postupku, dokaze za sud prikuplja policija i tužiteljstvo. Jesu li se mogla saslušati dvojica policajca – mogla su, ali to radi policija. Sudija ne saslušava ni nasilnika ni žrtvu. Donosi odluku samo na osnovu onoga što je policijska stanica dostavila. Kad dođe optužnica u sud, sudija je potvrđuje na osnovu dokaza koje je dostavio tužitelj'', kazala je.

Navodi bilješke policije

Istaknula je kako sutkinja Numanović nije prihvatila policijsku zabilješku kao dokaz jer se bilješka kakvu su poslali ne može prihvatiti kao dokaz. Kojić je iščitala službenu bilješku u kojoj su, kako je rekla, vjerojatno pobrkani datumi pa se navodi da je sačinjena 27.7.2023., da je nasilje bilo 3. na 4. kolovoz 2023. pa da je Sulejmanović saslušan 4.8.2023. U bilješki se navodi kako je Nizama Hećimović prijavila svog nevjenčanog supruga za napad koji se desilo 3. na 4. kolovoz u obiteljskoj kući iz koje se odselila, a da je Sulejmanović potom uputio niz prijetnji zbog čega je ugasila telefon kako ne bi primala poruke. Potom se navodi da su policijski službenici otišli po navedenoj prijavi, pronašli Sulejmanovića koji je negirao navode prijave i izjavio da Nizami nije upućivao nikakve prijetnje niti je imao ikakav kontakt s njom, o čemu je upoznat istražitelj OKP PU Gradačac.

''Je li vi vidite što iz ove službene zabilješke?'', upitala je Kojić i dodala kako ne zna na osnovu čega su napravili ovakav zahtjev kada nisu sačinili ni zapis ozljeda i dešavanja koje je, pretpostavlja, iznijela Hećimović.

Policija nije dostavila ni podatak da je Sulejmanović kažnjavan ranije.

Na pitanje zbog čega se inzistiralo na visokim standardima suda kada je riječ o osobi s ranijim kriminalnim dosjeom, odgovara:

''Nema kod suda visokih standarda. Nešto prihvatite kao dokaz ili ne prihvatite. Točno je da je Sulejmanović Nermin poznat pravosudnim organima u periodu 2006-2009, ja sam mu sudila kao sutkinja i odredila mjeru pritvora. Ali u spisu nije bio izvod iz kaznene evidencije, iz spisa policije proizlazi da on nije nikada kažnjavan. Mora postojati izvod iz kaznene evidencije koji ima policijska uprava da bi se sudu stavilo do znanja o kakvoj osobi se radi'', kazala je Kojić.

Navela je i to kako je sutkinja odnijela rješenje o obustavljanju postupka zbog nedostatka dokaza te da su o tome obaviještene sve strane postupka, uključujući i Nermina Sulejmanovića.

Sutkinja Numanović u lošem stanju

Ističe kako je javnost opravdano uznemirena te da je i ona osobno uznemirena zbog monstruoznog zločina.

''Uznemirena sam, ja sam sudila tom čovjeku. Znam ga, i drugi suci su mu sudili. To što je uradio… mogao je ući u sud i pobiti sve nas. To je takav čovjek. Ne kažem da smo bitniji od ovih žrtava'', kazala je Kojić.

Krivicu, kaže, ne želi prebaciti na nikoga već je organizirala konferenciju za novinare zbog žrtava i kako bi odgovorili na pitanja.

Novinarima je rekla kako nema informaciju da je VSTS pokrenuo disciplinski postupak protiv sutkinje Numanović. Ona je trenutno na bolovanju i jako je lošeg psihičkog stanja nakon svega.

Kojić je navela i to kako je potrebno mijenjati zakone te da bi oni, prema njenom mišljenju, za nasilnike trebali biti mnogo rigorozniji.

Kopirati
Drag cursor here to close