
Na današnji dan prije sedam godina Irina Lovrić, nekadašnja tehnička tajnica u Fondu za povratak BiH, prva u Bosni i Hercegovini dobila je status zakonom zaštićenog prijavitelja korupcije. U svom pismu dostavljenom medijima danas osvrće se na brutalnu torturu koja je uslijedila nakon toga. Poručuje kako je zbog svih događanja ostala bez sredstava za život i narušenog zdravlja, ali i to da neće odustati od borbe.
Irini Lovrić spomenuti status je dodijelila Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK), a u skladu sa Zakonom o zaštiti osoba koja prijavljuju korupciju u institucijama Bosne i Hercegovine, prenosi N1.
Nakon toga, tvrdi ona, uslijedila je tortura.
''Tako zakonom zaštićenu su me tukli na mom radnom mjestu, pokrenuli su nevjerojatnih šest neosnovanih disciplinskih postupaka, a onda su me konačno i otpustili s moga radnog mjesta tehničkog tajnika u Fondu za povratak BiH'', započela je Lovrić.
Tvrdi kako je njen otkaz potpisao ''nezakonito zaposleni vršitelj dužnosti direktora Fonda za povratak BiH'' Nebojša Švraka iz Banja Luke i to dok se ona nalazila na liječenju, odnosno inspekcijski kontroliranom bolovanju.
''Nezakonito zapošljavanje Nebojše Švrake suprotno Pravilniku o unutarnjoj organizaciji Fonda za povratak BiH prijavila sam Tužiteljstvu BiH gdje je i zataškano'', navela je.
Podsjetimo, o ovom imenovanju 2017. godine pisali su i mediji, navodeći kako prilikom zapošljavanja Švrake nije ispoštovan Pravilnik o razvrstavanju i sistematizaciji radnih mjesta. Naime, Prema tada postojećem pravilniku, za tu dužnost kandidat je morao da ima završen Ekonomski fakultet, a Švraka ima diplomu profesora fizičke kulture (DIF).
Lovrić je zbog korupcije prijavila tadašnjeg rukovoditelja Fonda za povratak BiH, Mlađena Božovića, a koji je nedavno i pravosnažno osuđen za nasilje nad njom na radnom mjestu.
Naime, u prosincu prošle godine Općinski sud u Sarajevu proglasio je krivim Mlađena Božovića zbog kaznenog djela nasilničkog ponašanja. Pravomoćno je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 10 mjeseci s tim što je naglašeno da se kazna neće izvršiti ako optuženi u roku od dvije godine od pravosnažnosti presude ne učini novo kazneno djelo.
Kako se navodi u objašnjenju presude, prilikom napada na Lovrić 2015. godine, Božović ju je zgrabio rukama za ramena i grubo odgurnuo prema stolicama i stolovima koje su se nalazile u kancelariji, uslijed čega je ona pala preko stolica. Kada je krenula da izađe iz prostorije, uhvatio ju je za lijevu nadlakticu ruke okrećući lijevo-desno, a potom vrteći u krug, pri čemu je ona zadobila lake tjelesne povrede.
Usprkos pravosnažnoj presudi, Božović je postao šef kabineta ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića (DNS), a prethodno je obnašao dužnost šefa kabineta ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloša Lučića (DNS).
''Institucije Bosne i Hercegovine i međunarodne zajednice pozivale su nas da prijavljujemo korupciju, što sam i učinila. Nakon što sam zbog nezakonitog poslovanja i korupcije prijavila Mlađena Božovića i Nikolu Špirića (SNSD), moj život se pretvorio u pakao. Zbog njihovog snažnog utjecaja koji imaju u svim institucijama, posebno pravosudnim, nisu me zaštitile nadležne institucije, pa ni Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije – APIK. Naprotiv, štitili su one koje sam prijavila zbog korupcije, naročito u Tužilaštvu BiH koje je najslabija karika u borbi protiv korupcije u državi”, tvrdi Lovrić.
Dodaje kako je, zbog svega kroz što je prošla, završila bez sredstava za život i kao kronični bolesnik.
Ipak, poručuje da od borbe neće odustati, te ne isključuje ni svoje pojavljivanje i prosvjed na Trgu Bosne i Hercegovine.