bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Sve

Pročitajte izvještaj Europske komisija o političkim i gospodarskim nedostatcima Bosne i Hercegovine

16.10.2013. u 13:15
text

Europska komisija zaključila je u svom godišnjem izvještaju o napretku da je Bosna i Hercegovina ostvarila veoma ograničen napredak u ispunjavanju političkih kriterija.

- I dalje ne postoji zajednička vizija političkih predstavnika o općem pravcu i budućnosti zemlje, niti o načinu njenog funkcioniranja - navodi se u nalazima iz izvještaja, priopćeno je iz Izaslanstva EU u BiH.

Usprkos intenzivnoj pomoći EU, politički predstavnici zemlje nisu mogli da se usuglase o rješenju sa ciljem izvršenja presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci u pogledu diskriminacije građana na osnovu nacionalne pripadnosti. Izvršenje ove presude ostaje ključ stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i vjerodostojnog zahtjeva za članstvo u EU.

Nije ostvaren napredak ni u pogledu uspostavljanja mehanizma koordinacije Europskih pitanja između različitih nivoa vlasti. Takav mehanizam koordinacije neophodan je kako bi predstavnici Bosne i Hercegovine govorili u ime svoje zemlje i preuzimali obaveze u odnosima sa EU.

Bosna i Hercegovina je ostvarila veoma ograničen napredak u ispunjavanju političkih kriterija za članstvo u EU.

EU je angažirana na intenzivnoj pomoći političkim predstavnicima zemlje u iznalaženju zajedničke osnove za izvršenje presude u predmetu Sejdić - Finci.

Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ostvarila je veoma ograničen napredak u usvajanju zakonskih propisa vezanih za pitanja EU.

Neuspjeli pokušaj rekonstrukcije vlade Federacije negativno je utjecao na njenu funkcionalnost i doprinio fragmentiranom kreiranju politike na svim nivoima.

Proces reforme javne uprave nema potrebnu političku podršku. Pitanje financijske održivosti javne uprave na svim nivoima treba da bude riješeno.

Ljudski i financijski resursi Ombudsmena Bosne i Hercegovine i dalje su nedovoljni.

Što se tiče obaveza koje se odnose na državnu pomoć iz Privremenog sporazuma, Vijeće za državnu pomoć je osnovano, ali ne funkcionira adekvatno. Dostavljen je popis državne pomoći.

Bosna i Hercegovina kasni sa procesom tehničkog prilagođavanja Privremenog sporazuma/Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s obzirom na pristupanje Hrvatske EU.

Počela je primjena znatnog broja preporuka izdanih u okviru Strukturiranog dijaloga, a neke su već rezultirale konkretnim rezultatima.

Dobar napredak ostvaren je u pogledu procesuiranja ratnih zločina i reforme pravosuđa na državnom nivou. Zaključak iz Protokola o suradnji sa Srbijom i Hrvatskom u procesuiranju počinitelja ratnih zločina, krivičnih djela protiv čovječnosti i genocida bitan je pomak na regionalnom nivou. Međutim, Bosna i Hercegovina je ostvarila veoma ograničen napredak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala. Korupcija je i dalje raširena uz nedovoljnu evidenciju ostvarenog u istrazi i procesuiranju visokoprofilnih slučajeva, što negativno utječe na društvo i gospodarstvo. Ostvaren je napredak u pogledu Sarajevske deklaracije i procesa za izbjeglice i interno raseljene osobe.

Određeni napredak uočen je u primjeni Strategije za Rome u pogledu stambenom zbrinjavanja; međutim, romska manjina i dalje se suočava sa izuzetno teškim životnim uslovima i diskriminacijom.

Usprkos određenom poboljšanju, diskriminacija protiv lezbijki, homoseksualaca, biseksualnih, transrodnih i interseksualnih (LGBTI) osoba i dalje je raširena.

Porastao je politički i financijski pritisak na medije. Potrebno je osigurati neovisnost Regulatorne agencije za komunikacije.

Nije ostvaren nikakav napredak na većoj inkluzivnosti škola.

Nakon blage kontrakcije od 1,7 posto u 2012. godini, zabilježen je blagi rast gospodarstva početkom 2013. Međutim, stopa nezaposlenosti je i dalje veoma visoka. Konsenzus o osnovama ekonomske i fiskalne politike i dalje je slab i usporava reforme na nivou zemlje. Kompleksna politička i administrativna struktura zemlje ne obećava fiskalnu stabilnost.

Pravni sustav je jednako složen, gdje primjenu zakona usporavaju slabi kapaciteti izvršenja koji, zajedno sa neefikasnim pravosuđem, evidentno odvraćaju investitore i predstavljaju izvor korupcije.

Bosna i Hercegovina je ostvarila mali napredak u kretanju ka funkcionalnoj tržišnoj ekonomiji.

Potrebno je uložiti dodatna i velika reformska nastojanja kako bi zemlja dugoročno mogla da iznese konkurentski pritisak i tržišne sile unutar Unije.

Vlasti treba da poboljšaju kvalitetu javnih financija i fiskalno izvještavanje. Nadalje, vlasti treba da razrade mirovinsku reformu u Federaciji i sprovedu je u jasno postavljenom roku. Oživljavanje privatizacije imalo bi potencijal da poboljša fiskalnu situaciju i u gospodarstvu unese veću konkurenciju. Privatni sektor treba da bude podržan zdravim gospodarskim ambijentom, gdje je najznačajnije unapređenje u domenu izvršenja ugovora i uspostavljanja jedinstvenog ekonomskog prostora u zemlji.

Neformalni sektor i dalje predstavlja značajan izazov.

 Veoma ograničen napredak ostvaren je u približavanju zakonima i standardima EU.

To se naročito odnosi na oblast veterinarstva i sigurnost hrane, konkurenciju, javne nabavke, energetiku, životnu sredinu, klimatske promjene i promet. U drugim oblastima, kao što su ruralni razvoj ili regionalna politika, ostvaren je mali napredak zbog nepostizanja dogovora o relevantnim strategijama za cijelu zemlju.

U nekim slučajevima, imenovanja bitnih tijela nisu završena, što usporava napredak u zakonodavnoj oblasti.

Ostale institucije, kao što je Vijeće za državnu pomoć, pate od nedostatka financijskih sredstava, te nisu mogle adekvatno da funkcioniraju.

Jedan od rijetkih izuzetaka je oblast prava na intelektualnu, industrijsku i komercijalnu svojinu, gdje su pripreme na usklađivanju sa standardima EU poodmakle.

Da bi Bosna i Hercegovina mogla da izvozi proizvode životinjskog porijekla u EU, neophodno je da u kratkom roku ostvari napredak ka preuzimanju Europskih propisa u domenu veterinarstva i sigurnosti hrane. Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u regiji koja nije uskladila svoje propise sa direktivama EU o javnim nabavkama iz 2004. godine. Sada se očekuje da to uradi pod hitno.

comment icon
svi komentari (0)