
Narodni zastupnik Marijan Rističević podnio je Skupštini Srbije Prijedlog rezolucije o zločinima u i oko Srebrenice od 1992. do 1995. godine, s prijedlogom da se donese po hitnom postupku, priopćeno je iz parlamenta.
Rističević je u prijedlogu, koji je predsjedniku Skupštine Srbije Ivici Dačiću podnio u četvrtak, naveo da se rezolucija donosi u želji za trajnim mirom i pomirenjem naroda i ljudi u regionu. Posebno na teritoriji Bosne i Hercegovine, prenosi N1.
U Prijedlogu rezolucije se navodi da Skupština osuđuje sve zločine u i oko Srebrenice od 1992. do 1995, negiranje počinjenih zločina. Kao i selektivno privođenje pravdi počinitelja ratnih zločina od međunarodnih i nacionalnih sudova i njihovu pristranost u korist bilo koje strane u ratnim sukobima na teritoriji bivše SFRJ, BiH, a time u i oko Srebrenice.
Parlament ''osuđuje svako manipuliranje brojem žrtava ratnih zločina, uvećanjem i umanjenjem broja žrtava, od bilo koje strane''. Što ne doprinosi pomirenju među narodima u BiH i svaku ''propagandnu aktivnost koja, korištenjem zločina u političko-propagandne svrhe, ima za cilj korištenje žrtava radi ostvarivanje političkih ciljeva'' u BiH i regiji, navodi se u predloženom tekstu.
Predloženo je da parlament 11. i 12. srpanj odredi kao dane na sjećanje za sve žrtve ratnih zločina na prostoru bivše Jugoslavije.
Kao razloge za hitan postupak Rističević je naveo da ''obilježavanje 26. godišnjice od zločina u Srebrenici i aktivnosti pojedinih velikih sila na međunarodnoj političkoj sceni koja je prenijeta i na domaće političke stranke, organizacije i NVO, te ozbiljne manipulacije vezane za te zločine, iziskuje da se Skupština izjasni o ratnim zločinima u i oko Srebrenice koji su počinjeni od 1992. do 1995. godine''.
Predsjednik Jedinstvene Srbije (JS) Dragan Marković Palma ocijenio je danas da su političari iz Crne Gore na čiji inicijativu je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici u parlamentu ''zabili nož u leđa Srbiji i srpskom narodu''. Dodao da takvu rezoluciju nema ni Bosna i Hercegovina, na koju se odnosi.
''Podsjećam Mila Đukanovića i Zdravka Krivokapića da su se tijekom ratova na prostoru bivše Jugoslavije, Srbi i Crnogorci zajedno borili za očuvanje tadašnje zajedničke države i u Hrvatskoj i u BiH. Sada su Đukanović i Krivokapić usvojili Rezoluciju o zabrani negiranja genocida u Srebrenici koju čak nema ni BiH. Na koju se ta rezolucija odnosi'', naveo je Marković.
Podsjetio je da je “mnogo brakova i prijatelja između srpskog i crnogorskog naroda i da oni koji su donijeli takvu odluku radili na štetu oba naroda”.