Osma godišnjica pogibije makedonskoga predsjednika Borisa Trajkovskoga, koji je zajedno sa suradnicima i članovima posade stradao u zrakoplovnoj nesreći prilikom dolaska u Mostar na Međunarodnu investicijsku konferenciju, obilježila se danas polaganjem vijenaca ispred Spomen-obilježje na Matića brdu.
Prije odlaska na Matića brdo gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić, zajedno s predsjednikom Gradskog Vijeća Mostara Muratom Ćorićem i glavnom savjetnicom Radmilom Komadinom primio je u Gradskoj upravi makedonsko izaslanstvo u čijem sastavu su bili Fatmir Besimi, ministar obrane Republike Makedonije, Panče Kralev, ministar obrazovanja i nauke Republike Makedonije, veleposlanik Rami Redžepi, general major Zoran Dimov, načelnik Glavnog stožera Vojske Republike Makedonije, te Nikola Gjorgon, predstavnik Predsjednika Republike Makedonije.
Zrakoplovne nesreće su rijetke na području Hercegovine. Piloti JNA, među njima i Franc Crne, Dušan Vagić, Dinko Kosić, Milašin Radović i Bojan Faganel, su najčešće izazivali ovakve vrste nesreća, uglavnom na trenažnim letovima ili pri testiranju vojnih aviona. Ipak, na relativno malom prostoru, od Fojnice do Dubrovnika, poginulo je i troje visokih dužnosnika iz tri različite države.
Prvi među njima, predsjednik SIV-a Džemal Bijedić, gine 1977. Američki ministar trgovine Ronald Brown je poginuo 1996. u blizini granice Hrvatske i BiH nakon neuspjelog pokušaja slijetanja na dubrovački aerodrom.
Posljednji među njima, makedonski predsjednik Boris Trajkovski, je poginuo u jutro 26. veljače 2004. pri dolasku na sajam gospodarstva u Mostaru.
Trajkovski je svoj predsjednički mandat započeo 1999. godine kao član VMRO-DPMNE. Njegov boravak na čelu makedonske države je obilježen žestokim sukobima s albanskom manjinom koji su uslijedili nakon prestanka sukoba na Kosovu.
Tog dana, avion s predsjedničkom delegacijom je rano ujutro poletio iz Skoplja, a trebao je sletjeti na mostarski aerodrom. Avion je nestao sa radara, a prva procjena pada se odnosila na selo Donja Bijenja jugoistočno od Stoca gdje je vršena potraga.
Međutim, ubrzo se doznalo kako se pravo mjesto nesreće nalazi na lokalitetu Matića brdo u blizini sela Rotimlja. Osim posade, u avionu su se nalazili i članovi kabineta Dimka Ilkova-Bošković, Risto Blaževski, Anita Kristan-Lozanska, Mile Krstevski, Boris Verinov i Aco Božinovski.
Kontrolu leta na mostarskom aerodromu su tom prilikom vršili pripadnici SFOR-a čiji su dužnosnici kao razlog nesreće naveli grešku posade aviona. Prema njihovom tumačenju, piloti su prerano počeli s procedurom slijetanja što je dovelo do udara u brdo.
Međutim, ubrzo dolazi i do informacija o greški kontrole leta, a kasnije i do teorije zavjere koja govori kako su Boris Trajkovski i njegovi suradnici namjerno ubijeni.
Odvjetnik obitelji žrtava Ignat Pančevski tvrdi kako je avion srušen projektilom, te da je dio putnika preživio nesreću. Pančevski navodi i kako su nepoznati počinitelji ubrzo došli na mjesto nesreće, likvidirali preživjele i spalili leševe, a kao dokaz tome navodi i pozive preživjelih putnika svojim obiteljima.
Pančevski, također tvrdi je Trajkovski ubijen jer je prijetio da će objaviti podatke o umiješanosti visokih zapadnih diplomata u korupciju za vrijeme rata na Kosovu i izbjegličke krize 1999. godine.
Kao i u slučajevima Bijedića i Browna, pogibija Borisa Trajkovskog je i dalje obavijena tajnama, a nebo iznad BiH kao da je ukleto za političare.
(Bljesak.info) vp
U prigodnom obraćanju, ministar obrane Republike Makedonije Fatmir Besini istaknuo je kako djela Borisa Trajkovskog nikad neće biti zaboravljena, te da je Makedonija izgubila promotora mira i ljudskih vrijednosti.
"Predsjednik Trajkovski bio je osoba koja se bezerzervno i nesebično posvetila svojoj domovini Makedoniji. Bio je pravi narodni čovjek i njegov rad je uvijek bio u duhu razvoja regionalne i međunarodne suradnje. Predsjednik Trajkovski je vjerovao da svi makedonski građani bez obzira na njihovu etničku i vjersku pripadnosti mogu živjeti zajedno u harmoniji. On je također bio čovjek s obiteljskim vrijednostima, te čovjek koji je hrabro i strpljivo gradio mostove tijekom sukoba na Balkanu", kazao je Besini.
Činu polaganja vijenaca ispred spomen-obilježja osim službenih delegacija nazočili su i makedonsko udruženje 'Vadar Mostar', te Udruženje Makedonaca iz Trebinja, kao i predstavnik obitelji Trajkovski.