bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Odbijena optužnica

Obrazloženje sutkinje Burzić: Zašto je Sud BiH nenadležan u predmetu protiv Debevca i Osmice?

Sud BiH odbio potvrditi optužnicu protiv Ranka Debevca i Osmana Mehmedagića, predmet prebačen federalnom POSKOK-u zbog sumnje u nepristranost
08.07.2025. u 22:03
text

Sutkinja za prethodno saslušanje Suda Bosne i Hercegovine, Dalida Burzić, nije potvrdila optužnicu Tužiteljstva BiH protiv suspendiranog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osmana Mehmedagića Osmice, objavio je Raport.

U današnjem rješenju, sutkinja Burzić odlučila je da se optužnica, zajedno s pratećim dokazima, proslijedi na postupanje Odjelu za korupciju, organizirani i međukantonalni kriminal Vrhovnog suda Federacije BiH, poznatom i kao federalni POSKOK. Prema saznanjima portala Raport, Burzić uopće nije razmatrala ni ocjenjivala dokaze iz optužnice.

Sud je, kako se navodi, pri odlučivanju uzeo u obzir ovlasti koje ima predsjednik Suda BiH.

"Utvrđeno je da se kazneni postupak protiv osumnjičenog Ranka Debevca vodi zbog kaznenih djela Zlouporaba položaja ili ovlasti, Krivotvorenje službene isprave, Primanje nagrade za trgovinu utjecajem, Neovlašteno prisluškivanje i snimanje, kršenja Zakona o ravnopravnosti spolova BiH te kaznenog djela Lažno predstavljanje, a koja su, prema navodima optužnice, počinjena upravo u svojstvu predsjednika Suda BiH koristeći stvarni službeni i utjecajni položaj", stoji u obrazloženju.

Dogovor s Mehmedagićem

Prema optužnici, Debevec je djelovao u dogovoru s Osmanom Mehmedagićem, tadašnjim generalnim direktorom OSA-e BiH, koristeći svoja ovlaštenja prema člancima 77. i 78. Zakona o OSA-i. Dvojac je, kako se navodi, omogućio tajno praćenje i nadzor dva službena telefonska broja u Sudu BiH, izdavao nezakonite naloge službenicima i sekretarima te, prema optužnici, Debevec zauzvrat primao nagrade i koristio svoj utjecaj za posredovanje kod drugih sudaca.

U većini točaka optužnice, svjedoci su djelatnici Suda BiH, a i oštećena osoba, kako se navodi u točkama 5. i 6., također je zaposlenica tog suda.

Suspendiran odlukom VSTV-a

"U konkretnom slučaju, kako bi se utvrdilo postoje li opravdani razlozi za prijenos nadležnosti, neosporno je da je osumnjičeni Ranko Debevec ne samo sudac, već i predsjednik Suda BiH kojem je optužnica i upućena", navela je sutkinja Burzić.

Debevec je, podsjetimo, privremeno udaljen s funkcije predsjednika Suda BiH odlukom Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) dok traje istraga.

Poštujući pretpostavku nevinosti, Sud je zaključio da je u trenutku podnošenja optužnice Debevec bio predsjednik suda, a kako se većina navedenih djela dogodila na području Federacije BiH – konkretno u Sarajevu i okolici Gruda – odlučeno je da se predmet ustupi mjesno nadležnom sudu.

Nepristranost i dojam javnosti

"U situaciji kada je optužnica podignuta protiv predsjednika suda koji bi trebao odlučivati o vlastitom predmetu, nužno je očuvati dojam nepristranosti. Taj bi dojam bio ozbiljno narušen da Sud BiH odlučuje o toj optužnici", navodi se u rješenju.

Sud je zaključio da se ne radi o kaznenim djelima protiv integriteta države, nego o djelima iz redovne nadležnosti Suda BiH, te da je odluka o prijenosu predmeta donesena u skladu s Europskom konvencijom o ljudskim pravima (članak 6.) i Zakonom o kaznenom postupku BiH (članci 27., 226. i 24. stavak 6.).

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO