Sud Bosne i Hercegovine proglasio se nenadležnim za suđenje suspendiranom predsjedniku ovog suda Ranku Debevcu i bivšem ravnatelju Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Osmanu Mehmedagiću.
Kako je pojasnila sutkinja Dalida Burzić, sud ne može voditi postupak protiv osobe koja je na čelu te pravosudne institucije, zbog čega bi predmet trebao preuzeti Posebni odjel za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju (POSKOK).
Podsjećamo, Tužiteljstvo BiH prošlog je tjedna podiglo optužnicu protiv Debevca i Mehmedagića te je uputilo Sudu BiH na potvrdu. Sada se očekuje žalba na odluku o ustupanju predmeta.
Tužiteljstvo BiH tereti Ranka Debevca za više kaznenih djela: zlouporabu položaja i ovlasti, primanje dara i povredu ravnopravnosti spolova.
Prema optužnici, Debevec je od Zdravka Mamića, bivšeg čelnika Dinama koji boravi u BiH kako bi izbjegao izručenje Hrvatskoj, primio skupocjeni sat kao znak zahvalnosti što nije donesena odluka o izručenju. Sat je navodno donio poduzetnik Ljiljanko Palac, a i Mamić i Palac priznali su svoje postupke. Sat nije pronađen prilikom pretresa Debevčevog stana.
Također se navodi da je Debevec posredno dobio vozilo marke Volkswagen Polo od tvrtke Kramar iz Hercegovine, također preko Palca. Prema optužnici, to je bio oblik mita u zamjenu za povoljniju sudsku presudu koja je omogućila uvoz automobila pod povoljnijim uvjetima.
Debevec je optužen i za kazneno djelo povrede ravnopravnosti spolova jer je, prema tvrdnjama Tužiteljstva, proganjao službenicu Suda BiH koja nije htjela biti u emotivnoj vezi s njim.
Tužiteljstvo dodatno tereti Debevca i Mehmedagića za dogovoreno nezakonito prisluškivanje telefonskih brojeva unutar Suda BiH, uključujući tzv. dežurni broj koji koriste suci izvan radnog vremena te broj sudaca za prethodni postupak, koji izdaju naloge za pretragu i određuju pritvor.
Prema Zakonu o OSA-i, predsjednik Suda BiH potpisuje naloge za praćenje telefonskih komunikacija, a Tužiteljstvo tvrdi da su Debevec i Mehmedagić zloupotrijebili tu ovlast kako bi prikupili podatke o četiri telefonska broja – dva u Sudu BiH i dva u Tužiteljstvu BiH.
Osim toga, Osman Mehmedagić optužen je i za nezakonito izdavanje triju počasnih iskaznica OSA-e, koje su dodijeljene ugostitelju Denisu Stojniću, bivšem državnom dužnosniku Adiju Hadžikapetanoviću i direktoru Ureda za borbu protiv korupcije KS, Erduanu Kafedžiću, piše Avaz.