Pošast neonacizma koja zahvaća Europu je u Norveškoj donijela i konkretne rezultate. Brojni mrtvi i ranjeni su posljedica "smirenog" i "strpljivog" Andersa Behrina Breivika čiji su "manifesti" prošli nezapaženo u moru neonacističke propagande na internetu. Iako je njegovo podržavanje države Izrael kontradiktorno osnovnim neonacističkim postulatima, mržnja prema drugim i drugačijim jasno govori kako je riječ o izvornom, nepatvorenom nacizmu.
U kolijevci nacizma Njemačkoj, neonacisti se zadovoljavaju povremenim marševima i posjetama grobu nedavno ekshumiranog Rudolpha Hessa. Ruski, i sad skandinavski, neonacisti svoje ideje nažalost pretvaraju u realnost.
U Breivikom slučaju se može vidjeti što se dogodi kad se bolesni ideal pretvori u stvarnost, a to govori i slučaj Jackiea Arklova, švedskog neonacista, koji je nažalost ostavio traga i na ovim područjima.
Jackie Arklov, rođeni Liberijac, je kao dijete došao u Švedsku gdje razvija zanimanje za neonacizam, te kasnije sudjeluje u radu Nationalsocialistisk Front, švedske neonacističke organizacije.
Kao plaćenik sudjeluje u ratu u BiH, te je zbog zločina u Dretelju i Grabovini osuđen na 13 godina zatvora. Bosanskohercegovački sud tu kaznu kasnije smanjuje na osam godina, a na kraju ga izručuje Švedskoj, gdje Arklov biva oslobođen zbog nedostatka dokaza.
Nakon izlaska iz zatvora, Arklov se pridružuje radu Nationalistiska Republikanska Armén. Zajedno s još dvojicom članova te organizacije, Arklov 1998. sudjeluje u pljački banke koja rezultira ranjavanjem jednog i smrću dvojice policajaca.
Na sudu je tvrdio kako je u potpunosti nevin, ali su dokazi bili i više nego očiti. Jackie Arklov je osuđen na doživotni zatvor.
Slučaj ratnog zločina u BiH je 2006. ponovno otvoren, te je Arklov pred švedskim sudom proglašen krivim. Kako je već služio doživotnu zatvorsku kaznu, sud je dosudio isplaćivanje odštete od 7700 do 47 000 eura za 11 Jackievih žrtava.
Optužiti Norvešku i Švedsku iz Bosne i Hercegovine za blago postupanje prema ekstremistima bi bilo krajnje licemjerno, s obzirom da u BiH još nije donesen zakon o zabrani fašističkih i neofašističkih organizacija.