Izmjene Krivičnog zakona kojim bi se teško ubojstvo ženske osobe koje je rodno zasnovano kažnjavalo zatvorom od deset godina do dugotrajnog zatvora ponovo su na dnevnom redu sjednice Zastupničkog doma Federalnog parlamenta, zakazane za 28. svibnja.
Nakon što je raniji pokušaj propao zbog neizglasavanja dnevnog reda, još uvijek nema potvrda da će novi pokušaj imati dovoljno glasova.
Izmjene zakona kojima se povećava kazna za ubojstva žena dolaze nakon niza zahtjeva i ubojstava žena u BiH. Dnevni red 21. sjednice sličan je kao na prethodnoj koji nije usvojen.
Amir Purić, zastupnik Naše stranke, kaže da se izmjene Krivičnog zakona drugi put nalaze na dnevnom redu, nakon što ranije nije usvojen dnevni red. Purić kaže da je prije redovne sjednice održana izvanredna sjednica na kojoj se našao materijal za južnu interkonekciju, te da je moguće da je HDZ bio suzdržan iz protesta jer su prema njihovom viđenju preglasani od koalicionih partnera.
Navodi da je propuštena važna prigoda i nelogičnost jer je predlagač izmjena Krivičnog zakona ministar pravde koji dolazi iz redova HDZ-a.
“Smatram da je to poraz svih nas apsolutno, da snosimo odgovornost punu ako se u međuvremenu desi, da nisu ove izmjene koje mogu djelovati preventivno u jednom smislu kada su u pitanju počinitelji nasilja u porodici i nasilja nad ženama, što nismo ovo na vrijeme usvojili”, kaže Purić.
Prema izmjenama zakona, onaj tko učini rodno zasnovano ubojstvo ženske osobe kaznit će se kaznom zatvora od deset godina, ili kaznom dugotrajnog zatvora.
Pri utvrđivanju krivičnog djela uzet će se u obzir da je djelo učinjeno prema bliskoj osobi, osobi koju je učinitelj već ranije zlostavljao, ranjivoj osobi, osobi koja se nalazi u odnosu podređenosti ili zavisnosti, ili je djelo učinjeno u okolnostima spolnog nasilja ili zbog odnosa koji žene stavlja u neravnopravan položaj ili da postoje druge okolnosti koje upućuju da se radi o rodno zasnovanom nasilju, stoji u predloženim izmjenama zakona.
Šef kluba HDZ-a Mladen Bošković nije se javljao niti odgovarao na upite Detektora.
Josip Martić, zastupnik HDZ-a u Domu Federalnog parlamenta, kaže da će klub pred samu sjednicu imati sastanak gdje će se zauzeti stav o glasanju izmjenama Krivičnog zakona FBiH.
“Mi smo to već razmatrali, ali konačan stav ćemo normalno zauzeti na samom klubu”, kazao je Martić.
Zastupnici HDZ 1990-HNP ranije također nisu glasali za dnevni red i bili su suzdržani. Objašnjavaju da su to uradili jer se na istoj sjednici trebalo odlučivati o tekstu strategije za mlade Federacije na koju imaju zamjerki.
“Tu nije cilj, meta ili bilo što drugo bio kazneni zakon, apsolutno podržavamo kazneni zakon i da se rigoroznije kazne svaka vrsta nasilja, posebno ona koja je u zadnje vrijeme prisutna u Bosni i Hercegovini”, kaže Tokić i dodaje da su za sada stava da će glasati za dnevni red.
Mahir Mešalić, šef kluba DF-a u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta, kaže da će ovaj klub podržati izmjene Krivičnog zakona jer su zastupnice Alma Kratina i Marijana Hrvić-Šikuljak jedne od inicijatorica donošenja zakona kojim se tretira teško ubojstvo žene kao rodno zasnovano, zajedno sa Denisom Gratzom.
“Klub DF-a će podržati u prijedlogu u kojem je aktivno sudjelovao”, kaže Mešalić.
Pojasnio je da su zastupnici DF-a bili suzdržani na prošloj sjednici jer je predsjedavajući odbio da uvrsti na dnevni red izmjene i dopune zakona DF-a za boračku populaciju u kojoj bi se poboljšao status demobilizirani boraca Armije Bosne i Hercegovine.
Mešalić kaže da je obećano na sjednici kolegija da ova točka biti uvrštena u dnevni red i ne očekuje da će biti problema za izglasavanje dnevnog reda kao prošli put.
SDA nije glasala iz istog razloga kao i DF, jer smatraju da nije bilo opravdanja da ta točka ne bude na dnevnom redu.
“Što se tiče Krivičnog zakona, odlučili smo ga podržati i prošli put”, kaže Mirsad Zaimović, šef kluba SDA u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta.
Neira Rakovac, koordinatorica projekta iz “Glasa žena” Bihać, očekuje da će se usvojiti dnevni red i otvoriti mogućnost da se prijedlog izmjene i dopune Krivičnog zakona Federacije razmotri.
“Svakodnevni slučajevi nasilja, kako oni za koje javnost ne sazna, tako i oni koji dospiju u javnost putem medija, kao i ovaj posljednji slučaj u Teočaku, potvrđuju činjenica da se neophodne reforme Krivičnog zakona kako ni osigurali minimalne zakonske uvjete da se borimo protiv nasilja na ženama”, kaže Rakovac i dodaje da očekuju da poslanici podrže prijedlog nakon razmatranja i kvalitetne diskusije.
Damir Mašić, šef kluba SDP-a u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta, kaže da ga zabrinjava odsustvo odgovornosti stranaka koje su oborile dnevni red prema javnosti i građanima.
“Mi smo imali jednu sličnu situaciju kada je opozicija insistirala nedavno na još jednoj tematskoj sjednici u vezi fiskalnih zakona i reformi, gdje smo mi glasali protiv dnevnog reda. Ja sam kao šef kluba izašao odmah na press konferenciju nakon toga i dao odgovore zbog čega smo to uradili”, kaže Mašić.
Vjeruje da će u konačnici prevladati razum kod većine.
“Još veći apsurd je da kolege iz HDZ-a su oborile dnevni red, iako izmjene Krivičnog zakona dolaze iz ministarstva na čijem je čelu njihov kadar, gospodin Vedran Škobić, ali evo vidjet ćemo što će u konačnici biti”, dodaje Mašić.
Detektor je ranije analizirao kako je novi član napravljen po uzoru na rješenja u Hrvatskoj i kako mu je cilj da većim kaznama spriječi nova ubojstva žena, piše detektor.ba.