Obitelji žrtava, preživjeli građani, brojna udruženja i delegacije okupili su se danas na tržnici Markale kako bi polaganjem cvijeća odali počast stradalima u jednom od najtragičnijih događaja u opsadi Sarajeva.
Na današnji dan, 5. veljače 1994. godine, u eksploziji minobacačke granate život je izgubilo 68 osoba, dok je ranjeno oko 140 građana.
Jedna od žrtava bila je i Mirsada Ibrulj, čiji se suprug Mersed i danas prisjeća trenutaka prije tragedije.
''Rekao sam joj da ne ide na pijacu'', započeo je svoju priču Mersed Ibrulj, vraćajući se u mislima na taj kobni dan, prenosi detektor.ba.
Uoči odlaska na posao, njegova supruga mu je rekla da će se kratko zadržati i da nema razloga za zabrinutost. No, nekoliko sati kasnije stigla je vijest o masakru. Kad se vratio kući, uvjeren da je već stigla, nije je zatekao.
''Otišao sam do Urgentnog centra i pitao za ranjene. Uputili su me na popis poginulih. Nisam ni pomišljao da bih je mogao pronaći tamo, bio sam siguran da se meni nešto takvo ne može dogoditi. No, ipak sam pogledao... i ugledao njezino ime'', prisjeća se.
Dan kasnije obišao je tijela svih stradalih na Markalama – prizor koji mu i danas stoji pred očima. Unatoč boli, tješi ga činjenica da je svoju suprugu mogao pronaći, za razliku od mnogih koji nisu imali tu mogućnost.
Tijekom opsade Sarajeva, najduže opsade jednog grada u modernoj povijesti, Markale su bile jedno od rijetkih mjesta gdje su građani mogli nabaviti osnovne potrepštine.
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) proglasio je bivšeg zapovjednika Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) Stanislava Galića krivim za masakr na Markalama te ga osudio na doživotni zatvor. Tribunal je utvrdio da je minobacačka granata ispaljena s položaja VRS-a.
Osim njega, na doživotni zatvor osuđeni su i Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, te Ratko Mladić, zapovjednik Glavnog štaba VRS-a, zbog kampanje terora i granatiranja Sarajeva. Bivši zapovjednik Sarajevsko-romanijskog korpusa Dragomir Milošević osuđen je na 29 godina zatvora.
31 godinu kasnije, masakr na Markalama ostaje simbol patnje Sarajeva i bolno sjećanje njegovih građana.